Podróże, Podróże z ogonem, Poradnik psiego opiekuna

10 oznak, że kemping jest przyjazny psom

Urlop spędziliśmy na chorwackiej wyspie Cres, na kempingu Slatina, który ogłasza się jako przyjazny psom. Objęty jest projektem Camping Cum Cane (co znaczy „Kemping z psami”).

Oznacza to tyle, że do organizacji kempingu wprowadzono szereg udogodnień dla opiekunów z psami. To, czego tam doświadczyliśmy przerosło nasze oczekiwania i na zawsze pozostanie w naszych głowach jako najbardziej przyjazne psom miejsce na ziemi. A przynajmniej do czasu, kiedy nie znajdziemy następnego tak miłego miejsca. Poprzeczka jest wysoko!

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądała nasza podróż do Chorwacji i poznać praktyczne szczegóły wyjazdu, zajrzyjcie do wpisu Hen za górami, czyli Chorwacja z psem, wyspa Cres.

Tymczasem wyróżniłam 10 cech charakteryzujących kemping, gdzie psy są mile widziane.

1. Zacienione, odosobnione miejsca do biwakowania

Nie ma chyba łatwiejszego sposobu na popsucie sobie wyjazdu niż rozbicie się w ruchliwym miejscu z psem stróżującym, który o każdym ruchu w okolicy informuje szczekaniem. Na Slatinie większość miejsc biwakowych jest osłonięta z trzech stron rzędem gęstych krzewów, które nie tylko pozwalają ograniczyć bodźce z zewnątrz, ale również dają przyjemny chłód. My dodatkowo ustawiliśmy wyście z namiotu „na krzaki” i osłoniliśmy się samochodem, żeby mieć święty spokój. I mieliśmy go :)

2. Specjalne oznaczenia

Jasne reguły to podstawa. Na kempingu obowiązują oznaczenia dotyczące psich opiekunów, które ułatwiają życie. Na terenie ośrodka psiaki mogą poruszać się na smyczach do długości 8 m, natomiast w pobliżu sklepu, baru, pizzerii i w ciasnych alejkach obowiązuje ograniczenie do 1,5 m smyczy. Również mała infrastruktura (kosze na psie ku) i miejsca przeznaczone do użytku przez psy (plaże, wybieg) posiadają dodatkowe tabliczki.

 3. Torebki i kosze na psie kupy na terenie całego kempingu

To bardzo przyjemne uczucie – móc sobie wyjść na spacer i nie wypychać kieszeni siatami i torebkami. Kemping bardzo nas rozpieścił, ponieważ tutaj na każdym kroku, dosłownie co kilkanaście metrów umieszczono psie stacje z woreczkami i koszami na odchody. Co więcej te torebki są wykonane z bardzo mocnej folii i mają idealną wielkość – to chyba najlepsze worki, jakie mieliśmy w rękach :D

4. Plaże dla psów

Chorwacja słynie z dostępu do Adriatyku, a nasz kemping położony jest tuż nad wodą. Nie mogło zabraknąć specjalnych miejsc w których psy mogą się pluskać bez obaw, że ktoś nas przegoni. Na terenie placówki dostępne są 4 psie plaże, z czego 3 są skaliste, 1 kamienista, w tym 1 z nich położona jest w sekcji naturystów (teraz chyba już nikt nie poczuje się wykluczony ;) ). Na psiej plaży znajdują się specjalne zaczepy wkręcone w skały, do których można przypiąć psa i pójść się kąpać bez zerkania co chwila na pupila.

5. Wybieg dla psów

Dawny kort do tenisa przerobiono na wybieg dla psów. To miejsce w którym zwierzaki mogą biegać swobodnie bez smyczy.

6. Prysznice dla psów

Po kąpieli w słonej wodzie możemy psiaka wykąpać pod specjalnie zaprojektowanym prysznicem. Taki punkt prysznicowy znajduje się koło łazienek.

7. Kładki umożliwiające przejście

Wyjścia z kempingu (jest ich kilka) zrobione są z metalowych prętów. Na każdym z nich położona jest z boku deska umożliwiająca bezpieczne przejście futrzastym podopiecznym.

8. Specjalna trasa do spacerowania z psem

Z głównej drogi możemy dostać się do trasy spacerowej zaprojektowanej z myślą o psiurskich. Wiedzie ona korytarzem przez krzewy. Przy wejściu znajdują się torebki i znak zachęcający do prowadzenia psa na długiej smyczy.

9. W sklepie – półka z psimi akcesoriami i jedzeniem

Sklep jest nieźle wyposażony – kupimy tutaj karmę suchą, mokrą (typu Chappi, Pedigree, Darling), zabawki, smakołyki, chusteczki dla zwierząt (!).

10. Przyjazna obsługa i współkempingowcy

Pani w recepcji już na wstępie powiedziała, że z psami można chodzić wszędzie. Ale co piękniejsze – nikt z pozostałych uczestników kempingu nie zwraca na nie uwagi. Nikt nie próbuje psa przywołać, głaskać, karmić krakowską, co mu się ostała ze śniadania. Tutaj to można wypocząć :P

Więcej informacji o kempingu znajduje się na stronie Camp Slatina (w jęz. polskim)

Previous Post Next Post

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply Trendzseterem 22 września 2014 at 14:39

  Ale wypas! Powiedziałabym, że wiem, gdzie pojadę na wakacje w przyszłym roku, ale obawiam się, iż T. gardziłaby co najmniej tak samo, jak Bonzo, jeżeli nie bardziej ze względu na brak dużych połaci trawy. Za nim więc wybierzemy się nad morze zagramaniczne spróbujemy tego rodzimego.
  Swoją drogą, a propos Bonzowego gardzenia – nie myślałaś o tym, żeby zaopatrzyć go w kamizelkę chłodzącą?

  • Reply Pies w Warszawie 22 września 2014 at 14:56

   Hm, ale jemu nie jest gorąco, bo się wygrzewa na słoneczku. Jak się wygrzeje to potem sobie przechodzi do cienia, a potem się wygrzewa znowu – to jego sposób na relaks. Bonzo gardzi z kolei kąpielami w słonej wodzie jak się okazuje, a już tym bardziej jeśli dno nie jest równe i stabilne (kamyki mogą się przesuwać omójboże, a skały leżą jak popadnie).

 • Reply Pepe 23 września 2014 at 09:01

  Wooow. Bajka! I można? Można :) Tym bardziej żal, że w Polsce brak takich cudów.
  Co więcej poza praktyczną stroną, miejsce wygląda naprawdę pięknie.
  Wakacje i miejsce wybitne, szacun :) My za rok Włochy, so za 2 lata Chorwacja maybe :)

 • Reply BohunPies 23 września 2014 at 13:06

  Ależ bajka! ścieżki, prysznice, kosze, ogólna akceptacja czworonogów, te wkręty…Czy można było zaprojektować wspanialsze miejsce? (może i można, ale i tak wygląda ekstra!) Bardzo zazdroszczę, a jak pokaże ten wpis Mojemu to już będziemy razem zazdrościć :) Spaliście po drodze w aucie?

  • Reply Zosia od pieswwarszawie.pl 29 czerwca 2015 at 08:21

   Tak, spaliśmy na zjeździe z autostrady „Rastplatz” (czy cuś w ten deseń). My z przodu na fotelach, psy z tyłu na kanapie. Nie chciało nam się pakować z psami na nocleg, choć dziś już bym wolała spać normalnie w pokoju z nimi. To była noc masakra oczywiście :D

   • Reply BohunPies 29 czerwca 2015 at 09:42

    Nie wątpię :P fajnie powrócić do tego wpisu w okresie
    wakacyjnym :D

 • Reply urlopnaetacie.pl 23 września 2014 at 19:57

  Kładki – mega pomysł! Jacuzzi też spoko :)

 • Reply KaiTe 29 czerwca 2015 at 10:54

  Łał! Ale świetne miejsce!
  Planowaliśmy wyjazd autem do Chorwacji w przyszłym roku :-) A czy można tam wypożyczyć kempingi?

 • Reply Milena 14 lipca 2016 at 12:10

  Świetne miejsce! :)

 • Reply daria3097 16 lipca 2017 at 14:57

  Super blog, już dzięki tobie zwiedziłam z psem Warszawę. Chcę jechać za granicę, nie ostawiając psa. Teraz wiem że za cel biorę Chorwację :)

 • Leave a Reply