Międzygatunkowa rodzina
Z życia psiarki

To je bokser. Tego nie zrozumisz – VOL. 1

9 faktów o Millce. I być może o innych boksach.

Żyjemy z Bonzem i Milką. Milka ma tak charakterystyczne zachowania dla siebie, że z czasem zaczęliśmy mówić o niej jak o odrębnym od psa gatunku – początkowo dla żartu, teraz weszło nam to już w krew. I tak słowo >pies< odnośnie Milleczki w naszej rodzinie jest używane wymiennie z >bokser<:

„ej, bokser przyszedł i czegoś od ciebie pragnie”, „kochany boks!”, „bokserzyca gotowa do wyjścia?”, „bokser mnie miażdży, ratunku”.

Pies bokser to są całe nowe światy, które poznaję z zachwytem od roku. W życiu nie widziałam tak uroczego, wesołego, a zarazem pociesznego (pokracznego?) psa. Udało nam się wyróżnić 9 cech, które odróżniają Milkę od Bonza. Domyślam się, że te cechy występować globalnie u boksów, jednak tych 9 punktów oparłam w całości na zachowaniach Milli.

No, zresztą sami zobaczcie czo to za stworzenia są:

Fakt nr 1

Bokser sprzeda ci prawy sierpowy przypadkiem podczas przeciągania (nie raz oberwałam :C). Będzie tym, który przygwoździ ci krocze do podłogi w czasie (nie)zręcznego skoku (to Kuba he, he). Witając się z bokserełem przygotuj się na siarczyste uderzenie szczeną w nos poprawione mokrym językiem (dawno niewidziani znajomi – kryć się!) .

a_MG_3968

Boxers. This is how we do it.

 Fakt nr 2

Zapomnij o czystych meblach raz na zawsze. I czystych spodniach. Sukienkach. Butach. Bokser oznacza środowisko wydzielając hektolitry śliny do której tak wspaniale przyklejają się grudki ziemi. Jeśli masz ogródek i swobodne wyjście do niego dla psów latem, to możesz być pewna_y, że obudzisz się pewnego pięknego dna pośród gór piasku. I korzonków wykopanych z ziemi. I z jeszcze większą ilością piasku, najprawdopodobniej, na domiar złego, z psią stopą w twarzy. Tu mieszka Piaskowy Dziadek.

Fakt nr 3

Bokser emanuje miłością. Uwielbia dawać i przyjmować zainteresowanie. W związku z tym każde dotknięcie boksera wywołuje salwę uderzeń ogonem. Załóż ochraniacze na nogi i pochowaj drobne przedmioty z zasięgu ogona.

Fakt nr 4

Przestrzeń osobista? Co to jest? Największą radością boksera jest przytulanie, siadanie, przyciskanie i stawanie NAD innymi. Będąc u nas gościem połóż się na ziemi, a masz pewność że zaraz przyleci bokserzyca i najpierw strzeli Ci językiem między oczy, zabierze oddech przysysając się faflami do Twoich ust, żeby zaraz później triumfalnie stanąć nad Tobą. Usiądź na łóżku, a boks zaraz wejdzie Ci na głowę. Dosłownie.

Fakt nr 5

Bokser jest pieskiem maleńkim, wręcz nakolankowym.

Fakt nr 6

Jeśli masz dla boksera piłeczkę, jesteś niekwestionowanym królem świata. W grę względnie wchodzą też giętkie badyle a’la bazie.

Fakt nr 7

Język pochodzi od innego psa i został dołączony przypadkiem. Po prostu nie mieści się do środka.

Fakt nr 8

Bokser posiada magiczne umiejętności zmieniania wyglądu. Niekiedy przypomina małego goryla, czasem zamienia się w nietoperza, nieraz wygląda jak pies-gołąb, zdarzyło się pomylić ją z psem Baskerville’ów, ale najczęściej jest po prostu gargulcem.

Fakt nr 9

Fafle to zderzaki, a mordka służy jako narzędzie do otwierania drzwi, szuflad, koszy – wystarczy wcisnąć miękki pysk w uchylone drzwi i zaraz otwierają się na oścież, dzięki sile uderzenia boksera. Otwieranie sobie łapą jest dla słabych.


Jeśli chcecie poczytać więcej o tych stworzeniach, zajrzyjcie na poniższe strony, które osobiście uwielbiam:

pina1

bokserywpotrzebie

A Wasze psy mają charakterystyczne dla swojej rasy/pochodzenia zachowania?

Czy u Was też ludzie się zatrzymują i krzyczą „Och, to jest [tu wpisz rasę Twojego psa]! Uwielbiam [tę rasę], sam kiedyś miałem!”

You Might Also Like...

28 komentarzy

 • Reply
  Agnieszka
  9 listopada 2015 at 18:48

  Ale słodziak! Fakt nr 5 absolutnie rozczulający <3

 • Reply
  Aleksandra Urban
  9 listopada 2015 at 19:03

  Bardzo przyjemnie się czytało!
  Zuzia często jest brana za beagle, a gdy ludzie dowiadują się, że to kundelek, to zostaje szok i niedowierzanie :D

  • Reply
   Pani Sawa
   10 listopada 2015 at 11:43

   Nieźle :D Ja z doświadczenia wiem, że z kolei młode beagle często brane są za bassety :)

 • Reply
  Tomir
  9 listopada 2015 at 19:44

  Hahahaha! Jakże to prawdziwe :) Zapraszam do naszych boksiołów :) https://www.facebook.com/bambiplaster/

 • Reply
  Paula Pojnar
  9 listopada 2015 at 20:18

  Tak. Myślałam, że Lo jest wyjątkiem, ale później zobaczyłam zachowanie innych boksełów. Bokser, to nie rasa. To stan umysłu. :D

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:32

   So true <3 Też mi się wydawało (bo nigdy wcześniej nie miałam psa rasowego), że to osobnicze zachowania, ale sądząc po Waszych komentarzach – wszyscy mamy w domu Milleczki/Lo :D

 • Reply
  Heart Chakra
  10 listopada 2015 at 08:39

  I, jako rzecznik dwóch bokserów moich rodziców, przypomnę o siadaniu na ludziach, jeśli tylko odważny ludź zniży się do bokserzego poziomu. ZAWSZE. Po co siadać na podłodze, jak jest ludź.

  Leżenie na kafelkach również jest słabe i poniżej godności. Wystarczy foliowa torebka i życie staje się przyjemniejsze :)

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:34

   A widzisz, a ta nasza kochana franca nie siada, ona staje obok ludzia albo nad. Siada tylko na kolankach. Proszę, oto znalazłam różnicę która wyróżnia Milkę spośród innych boksów tego świata :D

 • Reply
  Stefan
  10 listopada 2015 at 09:36

  Wszystko prawda najprawdziwsza. Dodamy jeszcze, ze boksery uzależniają, w myśl zasady „Raz bokoser, zawsze bokser” – to działa jak wirus. Dziękujemy za pamięć !

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:36

   Boksery bardzo, ale rozglądam się za ich miniaturową formą na przyszłość. Niech wymyślą mini-boksy <3

   • Reply
    Kinga
    19 listopada 2015 at 12:13

    Myślę, że niezłą miniaturą boksa byłby Boston terier :D z wyglądu są jak mini boksy ciekawi mnie jedynie charakter czy też jest taki zwariowany :D
    pozdrawiam! :*
    Kinga

   • Reply
    Stefan
    20 listopada 2015 at 17:53

    A znacie Mini Aussie Buldog?

 • Reply
  Kerowyn
  10 listopada 2015 at 09:36

  Kojot jest chyba pół bokserem. Akurtat gdzieś tak do połowy czułam się, jakbym czytała o swoim piesie ;)

 • Reply
  KaiTe
  10 listopada 2015 at 21:42

  Całe życie miałam boksery, to moja najukochańsza, najulubieńsza rasa! I pewnie dalej miałabym boksa, ale dla mojego B. inna rasa niż jack russell nie wchodziła w rachubę, a ja tak bardzo chciałam mieć ogon w domu, że w końcu i w nich się zakochałam. Jednak gdzieś tam, w głębi mojego serduszka jest tęsknota za tym spłaszczonym ryjem śliniącym Cię po całej buzi jednym liźnięciem :-)

  Wszystkie punkty to szczera prawda, aż wróciły do mnie ciepłe wspomnienia!
  Dzięki za ten post! <3

  Pozdrowienia! <3
  K&T
  jackterror.blogspot.com

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:39

   Ach, bratnia dusza! Hihi, no to jaka zmiana w obcowaniu z piesełami u Ciebie nastąpiła! :D

   Zabawne, bo Jack Russel jawi mi się jako przeciwieństwo boksera, w sensie: bokser jest wielki i z okrągłymi rysami, wylewny i śpioch, JRT – mały, spiczasty i nakręcony na pracę, pracę, pracę, rzeczy do robienia. Odkrywasz zupełnie nowe, psie lądy :)

 • Reply
  Musk i Amper
  11 listopada 2015 at 08:34

  U mojego młodego wyłażą już typowo dobermanie cechy: indywidualista, wszystkowiedzący uparciuch, ostatnie szczeknięcie należy zawsze do niego. Młody buntownik-złośnik ;)
  Mnie tam najbardziej fakt 7 zaskoczył :D

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:42

   Jeśli chodzi o fakt nr 7 to dochodzi do tego, że Milka zasypia z językiem wysuniętym na 2 cm z pyska, a Kuba jej czasem go upycha z powrotem, bo strasznie jej wysycha ten język, na podeszwę. Początkowo nie mogłam się nadziwić że jej suchy język nie przeszkadza.
   O, mi się dobermany tak właśnie kojarzą – piękne, smukłe, indywidualiści <3

 • Reply
  Joanna
  11 listopada 2015 at 15:59

  Prosze o likwidacje linku do strony fundacji Sos bokserom.Przeciwko Sos tocza sie sprawy karne,oskarzani sa o znecanie sie nad zwierzetami,kradzieze,przetrzymywania wlascicielskich psow i o wiele innych spraw.Zwiazek Boksera w Polsce rowniez zdjal ze swojej strony ich link.Oskarzycielami sa osoby prywatne jak i organizacje.

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   11 listopada 2015 at 18:13

   Już zdjęte. Wczoraj pisała mi o tym również Justyna od Pawsitive Dog Design – straszna sprawa!

 • Reply
  Wiktoria Bobowicz
  11 listopada 2015 at 18:42

  Świetnie czyta się takie notki, kupa śmiechu! :D
  A dziwactwa mojego psa? Hmm… Wyjdzie z KAŻDEGO zamknięcia. W dodatku nie niszcząc nic za szczególnie: potrafi wyjść z klatki, otworzyć okno, drzwi, bramę garażową, drzwi od samochodu… Z tego powodu na czas walki z lękiem separacyjnym, dla bezpieczeństwa Mora, jest on zamykany w pancernym kojcu w ogrodzie. Walczymy jednak dzielnie i tej ultra-klatki używamy coraz rzadziej :)
  Moro nie lubi też pływać ani bawić się zabawkami (zazwyczaj), ale kiedy znajdzie się psie towarzystwo, nawet niezainteresowane poczynaniami Mora, ten dosłownie świruje na punkcie obu tych rzeczy. I nie wiem, czy to zazdrość, czy cóż to takiego, ale nie jest zdecydowanie normalne :P
  O, o! I jeszcze jedno mam: kiedy Mo widzi, że coś kombinuję przy jakiejś kiełbasie (tabletki aplikuję na przykład), to zjada ją baaardzo powoli, odgryza kawałeczki jak wiewiórka, z jak znajdzie tabletkę to… obgryza wszystko dookoła ;) A, co ciekawe, w Kongu może mieć i kulka wielkich tabletek, a i tak pochłonie wszystko chętnie :)
  Pozdrawiamy!

  • Reply
   Zosia od pieswwarszawie.pl
   13 listopada 2015 at 08:45

   O kurdeczku, jak on to robi! Niezły Copperfield z niego, aż sobie nie wyobrażam jak pies może wpaść na to jak otworzyć okno, bramę czy drzwi od samochodu. Czasem w nowym, czyimś samochodzie nawet ja mam problem z otwarciem drzwi bo nie widzę klamki :D
   A z tą kiełbą to też niezły detektyw, imponujące ;)

 • Reply
  Hann
  12 listopada 2015 at 18:41

  O tak, zgadzam się w całej rozciągłości! Mój mężczyzna posiada, starszą już, boskerzycę i to co opisałaś w 100% odzwierciedla Metkę :D.

  Pozdrawiamy!
  http://psiakowe.blogspot.com

 • Reply
  Q and S
  13 listopada 2015 at 17:38

  Ah, kolejne odzwierciedlenie Szkarłatnej Szczeny, hmm, kapitana Szkarłatnej Szczeny ;) Coś o tym, wiem, bo raz o mało co nie wylądowałam w szpitalu ( ekhem, odpukać ) przez Q ;) A i owszem bo przecież nie ma niczego przyjemniejszego niż dostanie w twarz od ciężkiej ( i o niesprecyzowanych ruchach) szczęki, a jednak mimo iż jestem konsekwentna w stosunkach tego co pies może a tego czego nie może, to wybaczam jak widzę jak bardzo chce iść na kolana :)

 • Reply
  Ola
  19 listopada 2015 at 10:04

  Przynajmniej jest wesoło! :D Ja kiedyś myślałam o takim pociesznym boksiu, ale dwa wulkany energii w domu to nie dla mnie :P.

 • Reply
  Ania
  29 listopada 2015 at 12:33

  Obecnie mamy w domu drugą bokserkę. Pierwsza po 14 latach z nami niestety odeszła z powodu nowotworu :( W rodzinie też same boksery, z czego dodatkowe dwa wychowywałam. Roboty z boxami co nie miara. I wszystko, co opisałaś jest prawdą :D Tylko w przypadku mojego boksia dochodzi jeszcze milion innych bokserowych cech taki jak np. bałagan podczas jedzenia czy picia, wpychanie się w najmniejsze szczeliny i ciągłe zainteresowanie tym, co się robi :P
  Mam pytanie – czy wasza bokserka również stosuje dietę Barf? Bo moja musi zmienić cały jadłospis. Niestety sucha karma bardzo dobrej jakości daje złe efekty – sierść wypada na potęgę, mamy zaropiałe oczka i wiatry :P Za tydzień sunia idzie na sterylizację, więc będzie mieć komplet badań. W każdym razie odmawia już jedzenia suchej karmy. I właśnie mimo przeczytania miliona stron, nie mam pojęcia jak zabrać się za ułożenie diety dla niej :/

 • Reply
  aga2023
  5 lutego 2018 at 18:33

  Fakt nr 8 jest jeszcze jedno wcielenie boksera. Joker 😀https://uploads.disquscdn.com/images/adcf008ec14d7d2e3120043b839c6096cf20d6e3eb7074a630290994710f3f7c.jpg

Leave a Reply