0
Cena i kosztorys dla domu w konstrukcji szkieletowej
Siedlisko z nowoczesną stodołą, Z miasta na wieś

Budowa domu w konstrukcji szkieletowej – kosztorys

Jaka jest cena przeprowadzki z miasta na wieś? Ile kosztuje budowa małego domu szkieletowego? Przygotowaliśmy dotychczasowy kosztorys budowy małej nowoczesnej stodoły i zakupu siedliska.

W ostatnim czasie dostawałam od Was sporo zapytań o cenę domu i koszty poszczególnych prac. Żeby ułatwić Wam zbieranie danych przed podjęciem decyzji o spełnianiu własnych marzeń, szczegółowo zebrałam poniesione przez nas wydatki na rzecz przeprowadzki ze wsparciem Kuby (głównego ogarniacza budowy domu). Pewnie gdybyśmy wiedzieli, ile zajmie nam budowa domu oraz jakie trudności staną nam na drodze (np. odmowa przyznania kredytu hipotecznego, auć), to kupilibyśmy mniejszą działkę w innym miejscu albo w ostateczności skupili się na szukaniu mieszkania. Choć ta druga opcja wydaje się aktualnie poroniona – po tym jak sprzedaliśmy mieszkanie, od miesiąca mieszkamy tymczasowo w domu letniskowym. Jest zimno, ale cudownie! To dla nas dobry okres przejściowy między mieszkaniem w mieście, a upragnionym, własnym domem na wsi. Kiedy dom będzie nasz i to my będziemy ustalać w nim zasady i będzie miał więcej opcji grzania, niż farelka, to chyba umrzemy ze szczęścia.

Tymczasem podrzucamy kosztorys na wypadek gdybyście chcieli wiedzieć, jakie wydatki poza oczywistościami Was czekają. Każda działka ma swoją specyfikę i może kryć inne niespodzianki (albo możliwości), niż nasza.

Kosztorys podzieliłam na poszczególne etapy składające się na budowę domu. Aktualnie mamy zakupioną działkę siedliskową, pozwolenie na budowę i wylaną płytę fundamentową, a teraz szukamy murarza, żeby zrobił fundamenty pod taras i schody tarasowe. Za chwil parę rusza budowa domu. Kosztorys będę w związku z tym aktualizować.

Charakterystyka domu i działki
Nasz dom będzie miał powierzchnię 85 metrów kwadratowych licząc po podłodze, z czego powierzchni użytkowej 66 metrów kwadratowych, a powierzchni zabudowy 56 metrów kwadratowych. Jest budowany w konstrukcji szkieletowej, autorem projektu jest architekt, będący jednocześnie wykonawcą. Działka ma powierzchnię ok. 4 400 metrów kwadratowych, jest starym siedliskiem. Z mediów na działce dostępny jest prąd, nie ma kanalizacji ani wodociągu.

Wszystkie kwoty są cenami brutto.

 

Zakup działki pod budowę domu

Działka 94 500 zł

Siedlisko o powierzchni ok. 4 400 metrów kwadratowych, ok. 60 km od Warszawy, kupowane ze starym domem i zabudowaniami gospodarczymi. 200 metrów do rzeki, godzinę drogi autem do Warszawy.

Notariusz 3 750 zł

Agencja nieruchomości 3 000 zł

Obie strony – kupujący i sprzedający pokrywały koszty agencji.

Łączny koszt zakupu działki siedliskowej – 101 250 zł

 

Starania o wydanie warunków zabudowy

Radca prawny 600 zł

Ten wydatek jest związany z początkowymi problemami z wydaniem warunków zabudowy. Działka znajduje się na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i możliwość budowy domu była utrudniona ze względu na bliskość stawów sąsiada.

Mapa do celów projektowych 700 zł

Badanie geotechniczne 700 zł

Łączny koszt wydania warunków zabudowy – 2 000 zł

 

Prace porządkowe

Kontener 1400 zł

Dwa razy zamawialiśmy kontener na śmieci o powierzchni 7 metrów sześciennych. Za pierwszym razem płaciliśmy za niego 550 zł, a za drugim 850 zł, ponieważ wywóz śmieci podrożał w 2019 w stosunku do cen z 2018 r.

Zdjęcie eternitu z dachu budynku gospodarczego 1000 zł

Usługa wykonana przez profesjonalną firmę z uprawnieniami, polegała na zdjęciu płyt eternitowych z dachu, ułożeniu na paletach i zabezpieczeniu.

Wywóz i utylizacja eternitu 350 zł

Pełna suma to ok. 700 zł, ale 50% pokryła gmina w ramach programu usuwania azbestu.

Rozbiórka budynku gospodarczego 3 500 zł

Rozbieraliśmy za pomocą koparki starą oborę wykonaną z głazów, masy glinowej połączonej ze słomą, ze stalowymi prętami w środku (podwyższa cenę rozbiórki), drewnianą więźbą i eternitowym dachem.

Łączny koszt prac porządkowych – 6 250 zł

 

Budowa płyty fundamentowej

Ławice ciesielskie 250 zł

Wytyczenie budynku 850 zł

Pospółka nieselekcjonowana i koparka 5 250 zł

Płyta fundamentowa 27 650 zł

Łączny koszt płyty fundamentowej – 34 000 zł

 

Budowa domu

Kierownik budowy 2 000 zł

Projekt i wykonanie domu do stanu deweloperskiego 223 500 zł

Łączny koszt budowy domu szkieletowego – 225 500 zł

 

Na łączną kwotę możecie patrzeć, ale ja będę zerkać bezpiecznie rozchylając palce, żeby się nie przerażać. Uch, strach mnie bierze przed tą chwilą. Aczkolwiek nadal cena samego domu z ogromnymi tarasami oraz z fundamentami kosztuje mniej niż cena w której opchnęliśmy kawalerkę na Żeraniu.

SUMA WYDATKÓW – 369 000 zł

Kosztorys nie zawiera jeszcze wykończenia domu i prac dodatkowych (brakuje studni, szamba, ogrodzenia, fundamentów tarasu, wykończenia domu, ogrzewania, uporządkowania terenu), które oceniamy dodatkowo na ok. 60 000 zł.

P.S. Zdjęcie główne pochodzi ze zbiorów wykonawcy K. Niebrzydowskiego i przedstawia dom podobny do naszego. Nasz jeszcze nie stoi, a podkreślam to, bo czasem pytacie „Jak Wam się mieszka?” :)

Previous Post

You Might Also Like

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
PiotrekKubaPaweł FrątkowiakZosiaM. z blogu Domek nad morzem Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Czy to gotowy projekt domu? Jest piękny!

Zosia
Gość

Tak, tyle, że można go kupić wraz z wykonaniem u OkiDomki (oemi.pl)

M&P
Gość
M&P

Bardzo przydatny wpis, dziękujemy! :) Mam pytanie – czy kupując działkę nie znaliście warunków zabudowy, występowaliście o nie dopiero po zakupie, tak? Czyli teoretycznie może być tak, że nie dostanie się zgody na budowę domu na kupionej działce?
Trzymamy kciuki za dalszy ciąg budowy bez niespodzianek :)

Zosia
Gość

Tak, nie znaliśmy warunków zabudowy i kupowaliśmy na pewniaka nie chcąc, żeby ktoś nam tą działkę sprzątnął sprzed oczu. Może być tak teoretycznie, że się nie dostanie zgody i taka niekorzystna wizja wisiała nad nami. Jeśli nie dostalibyśmy zgody, remontowalibyśmy stary dom.

M. z blogu Domek nad morzem
Gość

Cieszę się, że sprawy idą do przodu. My właśnie postawiliśmy domek nad morzem, mniejszy od Waszego ale też cieszy. Śledzę z przyjemnością co u Was słychać i trzymam kciuki za pozytywny rozwój wydarzeń. Pozdrawiam, M.

Zosia
Gość

O, wspaniale! Lecę sprawdzić u Was jak sprawy stoją i podziwiać jak inni ludzie też spełniają swoje marzenia :)

Paweł Frątkowiak
Gość

Uwielbiam takie rozpisywanie kosztów, pozwala mi to na jakiekolwiek zwizualizowanie sobie kosztów, które ja mógłbym ponieść przy ewentualnej budowie domu :)

Kuba
Gość
Kuba

Powodzenia i cierpliwości w czekaniu na dom ( pamiętaj Wy wykańczacie dom ,a dom wykańcza was ^^ )

Piotrek
Gość
Piotrek

Byly problemy prawne z rozbiorka starych zabudowan ?