Testy psich rzeczy, usług i miejsc

DingDog + Dogest – aplikacje spacerowe na telefon

Zestawienie dwóch polskich aplikacji spacerowych.

Ostatnimi czasy zatęskniłam do prawdziwie długich spacerów, jakie odbywałam regularnie na studiach. Umówienie się z koleżanką na spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym oznaczało 5-cio godzinną wyprawę i wiele kilometrów w nogach. Wymagało to od nas jedynie zgrania terminarzy, o co teraz w dorosłym życiu jakby trudniej.

Miło byłoby również spotkać się spontanicznie z zapsionymi znajomymi z okolicy bez wcześniejszego wymienienia setek wiadomości na messengerze. Widzę to tak: zerkam na statusy znajomych w aplikacji – o, Fela jest na spacerze nad Kanałem. Daję jej znaka, że nadchodzę i ruszam z Bonzem z kanapy.

I po to właśnie zainstalowałam DingDog oraz Dogest – dwie polskie aplikacje, służące psiarzom do wspólnego spacerowania, pogłębiania aktualnych znajomości i poznawania nowych osób ludzkich & psich.

Ding Dog

dingdog

a_MG_7986

Rejestracja

Zarejestrować możemy się przez ręczne wpisanie danych, za pośrednictwem Facebooka lub Twittera.

Funkcje 

Spacery – tu wyświetla się nasza lokalizacja, a także pinezki innych psiaków, które zameldowały, że są obecnie na spacerze. Możemy kliknąć pinezkę, a wyświetli nam się avatar i nazwa użytkownika. Po ponownym kliknięciu przejdziemy na jego opis profilu.

Trasy – zapis naszych tras spacerowych, trochę jak Endomondo (aplikacja sportowa do śledzenia naszego położenia) – już nie trzeba odpalać innej aplikacji do mapowania spaceru, ha. Trasę można potem udostępnić na ścianie Facebooka lub Twittera, gdyby ktoś czuł potrzebę pochwalenia się osiągnięciem na miarę olimpijskiego złota.

trackingdingdong

InfoDog – tekst, który wyświetla się nad naszą pinezką, możemy tu wpisać cokolwiek uznamy za ważne i zmieści się w 200 znakach. Np. „Dołączcie do nas”, „Mamy cieczkę, tylko suki lub kastraci” lub opis charakteru psiaka.

Wiadomościdialogi z innymi użytkownikami aplikacji.

Znajomi – osoby, które przyznają się do znajomości z tobą.

Dodaj znajomych – łatwe wyszukiwanie znajomych. Kiedy instalowałam aplikację, nikt z moich bliskich znajomych nie miał tu konta. Wpisałam w rubrykę miasto „Warszawa” i wyszukało mi wszystkich użytkowników z wpisanym miastem „Warszawa”, wśród których znalazłam osoby, które poznałam face2face, cóż za sukces :D Mam już całą piątkę znajomych!

Karta zdrowia – dotyczy terminowości szczepień, odrobaczeń i odkleszczania, „Wrzuć daty następnych zabiegów, a przypomnimy Ci o nich 7 dni przed terminem”.

Edytuj profil – wrzuć zdjęcie psiaka, opowiedz o sobie i swoim psie, napisz czym się żywicie, kto jest Twoim ulubionym weterynarzem i gdzie najchętniej spacerujecie.

Wśród zalet widzę przede wszystkim możliwość poznania nowych psich znajomych, z którymi wpierw przez funkcję wiadomości ustalę szczegóły spotkania (np. kwestię tego czy puszczamy od razu psy ze smyczy czy robimy wpierw trening w skupieniu, żeby się przyzwyczaiły do siebie przed bezpośrednim kontaktem) i przede wszystkim obczajenia gdzie właśnie spacerują zaprzyjaźnione ogony (mój wewnętrzny control freak będzie uradowany). Można również dysponować swoją widocznością – widzieć nas mogą wszyscy lub tylko znajomkowie, co jest również istotną dla mnie opcją. Myśl o byciu widoczną dla wszystkich okolicznych właścicieli psów na spacerze z Milką przyprawia mnie o gęsią skórkę – ona potrzebuje czasu, żeby zaprzyjaźnić się z obcym psem, a i nie każdy będzie charakterologicznie dopasowany. Przy próbie kontaktu na „hurra” będę prawdopodobnie śmigać jak chorągiewka na końcu smyczy, a Milson będzie przerażony. Na szczęście po tym gdy ktoś uzna, że chciałby dołączyć do naszego spaceru, wysyła zapytanie o możliwość – możemy je przyjąć lub nie, co też jest pewnym wyjściem z ewentualnie niezręcznej sytuacji.

 Ding Dog strona www

Ding Dog fanpage

Dostępny na: Adroid, iOS

Dogest

10458653_1734506466761496_1696266850628248029_n

a_MG_7980

Rejestracja

Rejestrujemy się przez konto na Facebooku.

Funkcje

Profil – miejsce, gdzie wpisujemy imię, rasę, płeć, wagę i wiek psa, a także lokalizację domu i kilka słów od siebie. Przy wyświetlaniu profilu widać tu również liczbę serduszek, ale niestety nie mam niestety pojęcia do czego się odnoszą.

[AKTUALIZACJA] Serduszka oznaczają liczbę znajomych:

„Obecnie to działa automatycznie, czyli jak z nowym psem się umawiasz to potem jest Twoim znajomym” – twórca aplikacji, Marcin C.

Spacery – tu wyświetlają się zaplanowane spacery osób przebywających w promieniu 50 km od domu (jego lokalizację podajemy w profilu). Będąc na wakacjach możemy zmienić wyszukiwanie z „Mój dom” na „Tu gdzie jestem”. Można samemu dodać spacer lub dołączyć do spaceru organizowanego przez innych. Żeby „założyć” nowy spacer podajemy datę i czas spaceru oraz miejsce spotkania. Chęć dołączenia do czyjegoś spaceru wyrażamy przez przesunięcie jego zakładki w bok.

Mapa – „Dogest automatycznie pokazuje Twoją pozycje na mapie, ale tylko wtedy, kiedy spacerujesz z psem”. Na mapie zobaczymy też innych spacerowiczów podczas aktywności.

Podjęłam próbę wywiedzenia się jak to jest widocznością planowanych spacerów. Wydaje mi się, że utworzone spacery są widoczne przez wszystkich użytkowników aplikacji i nie mamy wpływu na to kto zobaczy i do nas dołączy, co jest nieco niepokojące, jeśli nasz pies nie należy do tych najbardziej wyluzowanych na świecie. Polegać możemy na tym, że wpisanie w profil „pies boi się owczarków niemieckich” nie zaowocuje spotkaniem z Szarikiem (drogie owczarki, to nic personalnego!). Niestety pole tekstowe wyświetla ograniczoną ilość zdań, więc należy uważnie dobierać komunikaty.

Myślę za to, że apka ta świetnie się przydaje, gdy mamy ochotę zaplanować spacer i zachęcić znajomych do przyjścia. Po spojrzeniu na datę i miejsce spaceru od razu będą mogli zanotować w kajeciku planowane wspólne wyjście. Dodatkowym plusem jest fakt, że może dzięki temu poznamy nowe psiaki z okolicy, których dotychczas nie widywaliśmy ze względu na różne godziny spacerowe, a okażą się najwspanialszymi kompanami naszego psa.

 Dogest strona www

Dogest fanpage

Dostępny na: Android, iOS

Dla kogo?

Myślę, że obie propozycje świetnie sprawdzą się dla osób mieszkających w miastach, gdzie są największe skupiska psiaków i najłatwiej o psie znajomości. Aplikacja może też pomagać w spotkaniach socjalizacyjnych stanowiąc ułatwienie w umówieniu się na spacer. Oczywiście psich kompanów należy dobierać z głową. Psie kontakty to nie przelewki – doskonale zobaczyłam to na klasach komunikacji z Mariną Garfagnoli. Odpowiednio dobrany pod względem charakteru pies może pomóc naszemu otworzyć się, dodać odwagi i zachęcić do wspólnych zabaw, jednak miecz jest obosieczny – zmuszanie wycofanego psa do kontaktów z gigantem rywalizacji może sprawić, że pies się zamknie w sobie i będzie po zabawie, a co gorsza wpłynie to również na kontakty z innymi psami, może również odbić się na Waszej relacji. Przykładowo jeśli podczas spotkania z innym psem, Twój usiłuje wejść Ci na ręce to znaczy, że szuka Twojego wsparcia i sytuacja go przerasta. Najważniejsze to patrzeć na reakcje swojego psa i słuchać jego komunikatów, nic na siłę.

a_MG_7969

Tzw. Oportunity to grow czyli jakie funkcje bym dodała?

Żadna z aplikacji nie wspiera opcji posiadania więcej niż jednego psa. Chciałabym móc utworzyć profil bez zaznaczania „pies” czy „suka” – dysponuję obiema płciami, więc oznaczenie którejkolwiek może być mylące dla osób wyszukujących po płci psa.

Marzy mi się też możliwość utworzenia osobnego rysu charakterologicznego dla Bonza i Milli – mają totalnie inne potrzeby spacerowe i czego innego potrzebują od psich kamratów.

Przydatne mogłoby być oznaczenie statusu rozdrodczego ;) Panu Bonzikowi, który jest kastratem, również dobrałabym innych kastratów. Panowie prawidziwi-psowie mogliby być dla niego zbyt rywalizujący.

El Bonzo ?

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pies w Warszawie (@pieswwarszawie)

Wpis tworzę, by promować kategorię aplikacji dla psiarzy i mam szczerą nadzieję, że przyczyni się on do zwiększenia liczby użytkowników, którzy będą mądrze dobierać kamratów. A wiadomo, im więcej zalogowanych psiarzy, tym większa szansa na wspólny spacer lub trening i tym mocniej społeczność psiarska rośnie w siłę! :)

To, co instalujecie którąś?
Previous Post Next Post

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply Zamerdani.pl 31 października 2016 at 17:09

  Mnie w obydwu aplikacjach brakuje możliwości dodania profilu kolejnego psa. I o ile z Dingdoga korzystam, fajnie się rozwija i buduje swoją markę jest intuicyjny i praktyczny, o tyle Dogesta nie ogarniam. Zrobiłam po Twoim wpisie drugie podejście do niego i chyba znowu odinstaluje – niestety coś jest w nim co mi nie pasuje…

  • Reply Zosia od pieswwarszawie.pl 31 października 2016 at 17:26

   No właśnie, coraz więcej osób ma dwa psy, myślę że to jest dobry kierunek rozwoju aplikacji tego typu. A w Dogeście ja na przykład nie czaję działania mapy – podobno ma się pojawiać grupa spacerująca kiedy będzie się poruszać, tak przynajmniej zrozumiałam. Podglądałam dzisiejszy spacer ale nic nie widziałam

   • Reply Zamerdani.pl 31 października 2016 at 18:17

    W Dogest ja większości opcji nie czaję. Albo jestem za stara i nowe appki są już nie dla mnie, albo po prostu są mało intuicyjne. Tak czy siak na chwilę obecną dla mnie Dingdog póki co wygrywa. Mimo wszystko na moich zadupiach mało osób z tego korzysta, mimo że wydaje mi się, że już chba każdy psiarz o nich słyszał (zasypane ulotkami sklepy, kliniki), a jednak – jeszcze nie udało mi się nikogo spotkać na spacerze dzięki appce.

 • Reply Życie z Psem 31 października 2016 at 17:51

  Pomysł na takie apki jest spoko, ale zapewne w stolicy lub dużych miastach. Podobne apki dla biegaczy (umawianie się na wspólny trening) po prostu u nas nie działają.

  Niemniej nie zamieniłbym małego miasteczka na duże ;) Brr ten ścisk.

  • Reply DingDog 9 grudnia 2016 at 21:07

   Właśnie po to powstała funkcja TRASY – dla małych miasteczek:) Do TRAS wkrótce dodamy super funkcję, ale to będzie niespodzianka :)

 • Reply DingDog 9 grudnia 2016 at 21:05

  Bardzo dziękujemy za recenzję! :) Dwa i więcej psów – robi się właśnie :) Kastraci :D – nie wpadliśmy na to, dzięki! Przy następnej liście TO DO pewnie się pojawi. Mamy też kilka fajnych pomysłów, które będziemy realizować.
  Będziemy wdzięczni za propagowanie apki, bo to i dla psiarzy, i dla innych zwierzaków, którym pomożemy – bo przecież po to powstała apka :) Łapa!

 • Reply p 14 grudnia 2016 at 20:36

  „Mamy cieczkę”? Boje się zapytać kto… :)

 • Leave a Reply