Sprawy psiarzy

Dzieje się! Psiarze zaskarżyli miasto

Psiarze wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącą zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Krasińskich.

O zakazie wprowadzania psów do Ogrodu Krasińskich pisałam na początku lipca (Won z tymi psami!). Wtedy jeszcze zbierano podpisy aby doprowadzić do ponownego otwarcia parku. Nie przyniosły one żadnych zmian w regulaminie użytkowania parku. Obecnie skarga wpłynęła do sądu, czeka na rozpatrzenie.

Rada rządzi, Rada radzi

Jak wynika z treści skargi, Rada Miasta, która zezwoliła na zmianę regulaminu obowiązującego w Ogrodzie Krasińskich, przyznała sobie zbyt wysokie kompetencje. Nie może ona zakazać wprowadzania zwierząt na teren parku. Do jej obowiązków należy stworzenie takiego regulaminu korzystania z Parku, który zabezpieczy interesy wszystkich grup społecznych.

W zakresie przyznanych Radzie Gminy uprawnień nie mieści się jednak prawo do wprowadzania całkowitego zakazu wprowadzania zwierząt do parku, jako że teren parku może być zabezpieczony przed uciążliwościami i zanieczyszczeniem w inny sposób, bez konieczności wprowadzania generalnego zakazu wprowadzania zwierząt domowych (…).

m__MG_1241

 

W kompetencjach Miasta leży ustalenie takich zasad, które sprawią, że wspólne korzystanie z Parku będzie bezpieczne, a obecność psów nieuciążliwa dla otoczenia. Poprzedni regulamin posiadał szereg postanowień, które zapewniały pogodzenie interesów różnych grup społecznych przebywających w Parku.

Obowiązujący dotychczas Regulamin zawierał rozwiązania dotyczące określenia sposobu korzystania z Parku przez właścicieli psów w sposób zapewniający właściwe pogodzenie interesu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony terenów zielonych jak również właścicieli psów do korzystania z terenu parku (…). M.in. określono w nim zasady wprowadzania psów na teren Ogrodu Krasińskich, obowiązki nałożone na właścicieli psów (m.in. obowiązek sprzątania nieczystości oraz ograniczenie możliwości wprowadzenia psów na teren placów zabawa dla dzieci) jak również informacje o wynikających z przepisów prawa sankcjach (…).

m__MG_1163

Wynika z tego, że nowy regulamin jest bezpodstawny i powinien zostać zniesiony. Rada miasta przekroczyła swoje kompetencje. Dobra wiadomość: podobne skargi wpłynęły w poprzednich latach w Szczecinie, Gliwicach i Poznaniu, gdzie były pozytywnie rozpatrzone.

Skarga kończy się słowami:

Wystąpienie z niniejszym wnioskiem uzasadniam tym, że jestem właścicielem psa, którego prawo do korzystania z terenu ogrodu Krasińskich zostało naruszone podjęciem Uchwały z przekroczeniem upoważnienia ustawowego określonego w art. 40 usg.

AMEN!

Dla zainteresowanych do ściągnięcia 2 dokumenty przesłane do sądu:

PLIK: Wezwanie do usunięcia wady

PLIK: Skarga do WSA

Po publikacji artykułu dostałam maila od Lublin z Psem:

Witam, 
W uzupełnieniu do artykułu o zakazie wprowadzania psów do Parku/Ogrodu Krasickich. W Lublinie złożyliśmy podobną skargę, po wprowadzeniu zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Założyliśmy również społeczność - wsparcie - Lublin z Psem. Wrzuciłem Państwa artykuł do wiadomości. Interesuje mnie to, że piszecie, iż takie skargi pozytywnie Sądy rozpatrzyły. Niestety nic o nich nie wiem.
Miło nam będzie, gdy dodacie w uzupełnieniu, że taką skargę również i my składaliśmy, doda to innym otuchy :)
Pozdrawiam
Bartłomiej B.
Lublin z Psem  - via Facebook
Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Peter 13 listopada 2014 at 22:29

    A jaki tam tłum ludzi w listopadzie ;) za tym płotem. Nie przepraszam widziałem raz kogoś, ale o zgrozo był/była z psem.

  • Leave a Reply