Wnętrze drewnianego domu w konstrukcji szkieletowe
Mała nowoczesna stodoła

6 dizajnerskich domów do 100 m2 w stylu nowoczesnej stodoły

Lista 6 oryginalnych projektów w stylu nowoczesnej stodoły: dom do 100 m2 w konstrukcji szkieletowej, jednorodzinny, całoroczny.

Teraz już to wiecie: budujemy dom. Wybór projektu nie był wcale prostą sprawą, a żeby wybrać i upewnić się o słuszności wyboru przekopaliśmy kilogramy internetu.

„Simplicity means building no more then necessary”.

Źródło: Design workshop – Simplicity. An architecural manifesto (YT)

Szukaliśmy prostej formy nowoczesnej stodoły. Poniższa lista prezentuje projekty całorocznych domów w konstrukcji szkieletowej, realizowanych na polskim rynku, których wspólnymi cechami są krótki czas budowy i nieduży metraż – czyli dokładnie to, czego potrzebuje mała międzygatunkowa rodzina.

Projekty są oryginalne, autorskie, wyróżniają się dizajnem na tle miliona projektów z katalogu dostępnych na rynku.

Są to projekty domów zbliżone wielkością, technologią i wyglądem do wybranego przez nas projektu (OkiDomki, dom DD). Każdej pozycji z listy przyglądaliśmy się dokładnie zanim podjęliśmy decyzję. Lista jest całkowicie subiektywna. Jeśli podoba Wam się ten sam rodzaj domu, co nam, być może znajdziecie tutaj perełkę dla siebie.

Nie braliśmy pod uwagę domów mniejszych, letniskowych, o powierzchni zabudowy do 35 m² – takich ofert jest więcej, te domy są tańsze, ale jednak za małe do mieszkania na stałe (a przynajmniej za małe do mieszkania dla nas). Musiał to być budynek mieszkalny jednorodzinny całoroczny wolnostojący. Co istotne – lista dotyczy projektów domu do 100 m2 bez garażu.

Uwaga! Poniższe ceny i szczegóły ofert pochodzą ze stron wykonawców i mogą ulegać zmianom. O szczegóły aktualnych ofert należy pytać u źródeł.

♦ Okidomki [nasz wybór]

Kontekst: Na tego projektanta trafiliśmy (teoretycznie zupełnym przypadkiem, a w rzeczywistości jestem pewna, że został nam z uśmiechem podarowany od losu) szukając realizacji innej naszej architektonicznej miłości – domu w stylu Brda. Po nitce do kłębka znaleźliśmy u tego wykonawcy projekt domu całorocznego – bardzo podobny do tego, który wystąpił w 2017 r. w magazynie Weranda Country i zachwycił nas połączeniem ciepłego drewna i chłodnej szarości. Ciężka architektura, ale piękna do podziwiania z daleka – tak wtedy myślałam o tym rodzaju domu. Dom od OkiDomki z dwóch stron jest pokryty szarym gontem, przez co początkowo przypominał mi schron atomowy (wygląd betonowego kloca, te sprawy) i budził wątpliwości. Nie wyglądał jak żaden z projektów domów, które dotychczas mi się podobały.

A jednak! Przekonały nas:

 • oryginalny dizajn (ulubiony kolor szary i nowoczesny wygląd wygrały);
 • fakt, że wszystkie prace instalacyjne i przyłącza robi wykonawca, będący jednocześnie projektantem. Nie trzeba użerać się osobno z panem Mietkiem od elektryki i panem Józkiem od hydrauliki – hurra!;
 • to, że projektant/wykonawca pan Krzysztof, jest zaprzeczeniem naszego fatalnego wyobrażenia o „fachowcach”. Po obejrzeniu kilku sezonów Usterki, obdarzamy fachowców ostrożnym kredytem zaufania, dlatego przeżyliśmy miłe zaskoczenie. Wyglądem przypomina Jezusa, więc wnet wzbudza zaufanie :). Jest szczerą, miłą osobą, porozumiewającą się bez przemocy (żadnego patrzenia z góry, tylko partnerska relacja i rzeczowe odpowiedzi na każde, nawet najgłupsze pytanie), a przy tym profesjonalną.
 • cena – poniższy dom wybudujemy w cenie naszej kawalerki w Warszawie.

Dom szkieletowy całoroczny do 100m OkiDomki

oemi.pl

Realizacja:

Szczegóły projektu:

Dom całoroczny jednorodzinny DD

Adres www: http://oemi.pl/

Przykładowa powierzchnia: 77m²

Cena: 170 000 zł brutto (bez fundamentu, stan deweloperski zamknięty w wersji podstawowej; dane z 2016 r, z oferty na Allegro.pl)

♦ Dom XS

To minimalistyczny projekt domu, inspirowany architekturą skandynawską. Występuje w kilku wariantach – od powierzchni 32 m2 do 120 m2. Każdy domek XS jest tworzony wg gustów inwestora. Na potrzeby klienta wykonywany jest indywidualny projekt układu ścian wewnętrznych, można wybrać kolory blach i gatunki drewna. Dodatkowo może być rozbudowany o kolejny DOMXS z oferty, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Wizualizacja domu szkieletowego do 100m2 dom xs

domxs.pl

Adres www: http://domxs.pl/

Przykładowa powierzchnia: 65 m2

Cena: 215 000 zł

♦ Simple house

Firma mająca siedzibę w Konstancinie Jeziornej, budująca domy w konstrukcji szkieletowej: standardowe, pasywne i energooszczędne. Buduje domy o wielkości od 25 m2 do 92 m2 (dziewięć podstawowych metraży do wyboru). Wyróżnia się prostą formą oraz efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. Oferuje możliwość personalizacji projektu i dostosowania do potrzeb inwestora.

„Simple House powstał z myślą o ludziach, którzy cenią swój czas i pieniądze, lubią proste formy i dbają o środowisko naturalne i kulturowe. Nasz system pozwala na dostosowanie domu do zmieniających się potrzeb współczesnej rodziny, nie tylko na etapie wstępnej konfiguracji, ale również w trakcie jego użytkowania”.

– Jakub Szczęsny, główny projektant

Dom w konstrukcji szkieletowej do 100m2 jednorodzinny całoroczny

simplehouse.pl

Adres www: http://www.simplehouse.pl/

Przykładowa powierzchnia: 86 m²

Cena: 284 200 zł brutto

♦ Ecoready House

Niskoenergetyczne, inteligentne domy o skandynawskim dizajnie. Wyposażone w system sterowania domem za pomocą smartfonu lub tabletu. Przewspaniałe, jednak wymagają posiadania worka złotych monet. Ecoready House oferuje opcję wykończenia pod klucz w różnych standardach – jeśli nie robi Ci różnicy kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy w jedną, czy w drugą stronę, za to cenisz swój czas, to idealne rozwiązanie!

„W nowoczesnym świecie dom oznacza znacznie więcej niż tylko dach nad głową. Dom jest odbiciem Twojej osobowości, zainteresowań, wyznawanych wartości. Dobrze zbudowany dom jest początkiem szczęśliwego życia.”

– Bartłomiej Szejny, założyciel, CCO

Dom skandynawski do 100m2 całoroczny

ecoreadyhouse.pl

Adres www: http://ecoreadyhouse.com/

Przykładowa powierzchnia: 106,8 m²

Cena od 469 000 zł brutto

♦ Svobo

Kontekst: Do domu wybudowanego przez Svobo pojechaliśmy na weekend ze znajomymi by zobaczyć jak to jest mieszkać w drewnianym domu z rodzaju tych szybko budujących się. Zachwyca przeszklona ściana i poranny widok z okna. Na taki dom zdecydowała się Kasia z Simplicite.pl, jeśli chcecie śledzić jej postęp prac – wpadajcie na bloga.

Charakterystyczne elementy to właśnie całkowite przeszklenie ściany tarasowej oraz drewniana, świerkowa elewacja łącząca się z prostym dwuspadowym dachem z szarej blachy. Dom zrobiony jest z drewna klejonego, prefabrykowany w Niemczech. Po prostu: klasyczna wiejska stodoła w wersji nowoczesnej.

Dom svobo jednorodzinny całoroczny tiny house

svobo.pl

Gdzie pomieszkać: Dom nad Łąkami

Adres www: http://www.svobo.pl/

Przykładowa powierzchnia: 77 m²

Cena: 260 000 – 305 000 zł brutto (w zależności od standardu wykończenia)

♦ Maria Rauch

Kontekst: Wszystko zaczęło się od tej pani i przeczytanego wywiadu w Wysokich Obcasach.

„Kuba, będziemy mieć domek z klocków?”

– zapytałam totalnie nieświadoma lawiny wydarzeń, które miały po tym nastąpić.

Każde słowo mnie w tym wywiadzie inspirowało – od tego, że klocki można ze sobą zestawiać i powiększać/zmniejszać powierzchnię domu, poprzez obecność hamaków i deszczownicy, totalnie swobodny styl życia (bosakowanie po domu i trawie, brak grodzenia się – przy psach nie praktyczne, ale idea wspaniała) aż po fakt, że to dom, który dostosowuje się do potrzeb mieszkańców. No i szybkość budowy – ten dom modułowy powstaje w tydzień! Jednak cena okazała się dla nas zaporowa, więc szukaliśmy innych rozwiązań. Inspiracja rozpaliła nasze serca i marzenia nie dało się już ugasić – chcieliśmy zamieszkać w niewielkim domu!

Dzięki temu wywiadowi kupiliśmy ziemię i znaleźliśmy swojego wykonawca na miarę potrzeb i możliwości.

Maria Rauch oferuje domy modułowe, dostępne z płaskim bądź dwuspadowym dachem (wtedy zyskują ten stodołowy look).

Dom modułowy od Marii Rauch

mariarauch.pl

Szczegóły projektu:

Domy modułowe w rozmiarach S, M, L.

Adres www: http://mariarauch.pl/

Przykładowa powierzchnia: 75m²

Cena: 293 500 zł brutto

Minusy: rozkład wnętrza przypomina nowoczesne mieszkanie w bloku – to dopisek Kuby, mi tam nie przeszkadza.

Ceny brutto z 8% VAT (dla osób fizycznych) za stan deweloperski zamknięty (jak mieszkanie w bloku).

To tylko niektóre z opcji dostępnych na polskim rynku. Firm, które budują w konstrukcji szkieletowej jest mnóstwo, jednak zazwyczaj domy te w swym wyglądzie nie różnią się niczym od tych murowanych – można liczyć na kolumienki i klimat dworku szlacheckiego. Jeśli ktoś chce postawić dom o klasycznym wyglądzie, to nie musi daleko szukać. Trudniej jednak trafić na projekty w stylu nowoczesnej stodoły, stąd pomysł na zebranie ich w jednym miejscu, by następnym inwestorom ułatwić szukanie wykonawców. Bardzo lubimy portal Nowoczesnastodola.pl, jednak żałujemy, że rzadko zdarza się realizacja z polskiego podwórka. Stąd pomysł na zebranie 6 wykonawców na jednej liście.

Zabrakło innego polskiego wykonawcy domu w stylu nowoczesnej stodoły? Daj znać w komentarzu!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply Przemek Draguła 6 grudnia 2018 at 20:10

  A zabrakło nas:) – zapraszamy na https://daszer.pl/projekty/ – co prawda strona z samymi projektami jest dopiero co utworzona, nie mniej jednak już jakieś projekty dodaliśmy. Zapraszamy do kontaktu.

 • Reply Svobo 9 stycznia 2019 at 09:38

  Dziękujemy za uwzględnienie na liście – bardzo nam miło :)

  Jedno zastrzeżenie – nie budujemy domów szkieletowych, tylko z masywnego drewna. Konstrukcja domu nie jest szkieletem wypełnionym izolacją lecz pełną ścianą z drewna klejonego, na którą od strony zewnętrznej jest kładziona izolacja i elewacja. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia z budową wybranego domu!

  • Reply Zosia Kwiatkowska 13 stycznia 2019 at 19:05

   Ach, racja! Zmienię w opisie oferty, dziękuję za zwrócenie uwagi.

 • Reply Milena 6 lutego 2019 at 13:44

  Pierwszy zdecydowanie najlepszy- ale cudo! Nawet nie sądziłam, że znajdę coś tak pasującego do mnie :)

 • Leave a Reply