Poradnik psiego opiekuna

Miejski parkour w wykonaniu psa

Parkour to forma aktywności fizycznej, która polega na pokonywaniu przeszkód w najszybszy i najprostszy sposób.

W praktyce wykorzystuje się takie umiejętności jak wspinanie się po drzewach, przeskakiwanie przez ławki, skakanie z garaży, czy bieganie między poręczami – takie trochę agility w wydaniu miejskim. My skupiamy się w tej chwili na umiejętności wskakiwania na różne powierzchnie i pozostania w miejscu.

 

W zabawie z Bonzem wykorzystuję przede wszystkim przeszkody i wzniesienia występujące naturalnie w miejskiej dżungli, takie jak ławki, słupy, schody, zewnętrzne parapety, skrzynki z elektryką, pochyłe drzewa, ścięte pniaki, zwalone konary. On wprost uwielbia wskakiwać i zeskakiwać, zatrzymywać się, siadać i obracać na polecenie (i bez polecenia też) na takich terenowych platformach.

Na samym początku gdy do mnie dołączył miał niską świadomość ciała i swoich możliwości. Nie odrywał łap od ziemi, nie podskakiwał do zabawki trzymanej wysoko w ręku, ale również nie wiedział jak wydobyć przysmaki z zabawek typu kula smakula. Początkowo brakowało mu pewności siebie również we wskakiwaniu na podwyższenia, jakby nie wiedział czy sobie poradzi.

 

Na początek uważnie dobierałam platformy – zachęcałam go do wskakiwania na niskie ławki, których powierzchnię mógł w całości zobaczyć, po czym sowicie nagradzałam i tryskałam dumą i entuzjazmem, kiedy wchodził na nie. Bardzo mu się to spodobało, nauczył się balansowania ciałem i jakby uwierzył w siebie.

 

 

Minusem naszej zabawy przez pewien czas był fakt, że Bonzo nie oceniał samodzielnie powierzchni podwyższenia – jego szerokości, wysokości, powierzchni, tylko wskakiwał szybko tam, gdzie go poprosiłam – zdarzyło się, że wskoczył ze zbyt dużym impetem na wąską, śliską półkę i o mało co nie zleciał (oczywiście wina była z deczka moja, bo mi zaufał i robił na ślepo). Po tym wydarzeniu widzę, że lepiej kalibruje siłę skoku i odległość.

Wiele nam jeszcze brakuje do TreTa – TreT to pitbull mieszkający na Ukrainie, jest znany w sieci jako Super Pies biegający po ścianach i drzewach. Wiem, że Bonzo mógłby tak zasuwać, gdyby podpatrzył to u mnie, ale chyba nie mam ambicji (albo jaj), żeby w pełni oddać się tej aktywności :P

 
 
Previous Post Next Post

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply Baśka 14 października 2013 at 09:39

  Ale czad!!
  Ja z moją Tiną bawiłyśmy się trochę w agility, ale spróbujemy z parkourem :)

  • Reply Pies w Warszawie 14 października 2013 at 21:06

   Hihi, ja nie wiem sama czy nazywać to miejskie agility czy psi parkour, ale generalnie polecam, bo zabawa jest przednia. Bonzo tak się wyrobił, że tylko pokazuje mu palcem i wskazuję głową, a ten już wskakuje, wariat jeden :)

 • Reply Psie Wędrówki 14 października 2013 at 09:49

  pierwsze skojarzenie mieliśmy z Tretem :) hehe super aktywności :)

 • Reply Carla Kolumna 14 października 2013 at 10:24

  No to rośnie konkurencja dla Tre-T :D Super sprawa ;)

  • Reply Pies w Warszawie 14 października 2013 at 21:06

   Oh stop it, you XD No, jest miło jak na razie :)

 • Reply mojprzyjaciel-pies .blogspot 14 października 2013 at 11:56

  ja bym się bała że później pies mi do sąsiadów zacznie skakać bo od czasu do czasu jest na ogródku :D haha ;) ale zabawa świetna :)
  http://mojprzyjaciel-pies.blogspot.com/

  • Reply Pies w Warszawie 14 października 2013 at 21:15

   Już Was dodałam do obserwowanych blogów na BlogLovin’ :)

   Najgorzej to chyba koty wychodzą na takich psich naukach. Myśli taki kot, że na drzewie jest bezpiecznie, a tu zdziwko

 • Reply Zocha27 14 października 2013 at 17:28

  Myślę że cos takiego bardzo rozwija psa, więc fajnie że polubiliście akurat taką aktywność… Znam treta ale mam obawy czy inni właściciele nie zaczną przeginać. W końcu parkour nie jest bezpieczny. A tu naprawdę zbyt łatwo pójść o jeden krok za daleko…

 • Reply seba 1 marca 2014 at 08:01

  ja mam amstafa i terz będe go tego uczył

 • Leave a Reply