Poradnik psiego opiekuna

Twój pierwszy pies w Warszawie FAQ

Najważniejsze informacje przydatne na początku drogi z piesem.

Jesień: sezon adopcji

Nie wiem co takiego jest w tym listopadzie, że już trójka moich znajomych paro-osób przygarnęła psa, a w dodatku wszystkie adopcje nastąpiły niemal w jednym tygodniu. W każdym wypadku był to wybór planowany i przemyśliwany już od pewnego czasu, co nie zmienia faktu, że jestem nieco zaskoczona tym symultanicznym adoptowaniem. Choć może nie powinno mnie to dziwić, bo Bonzo też zawitał na początku listopada w 2010 roku. W tamtym czasie nikt jeszcze nie miał własnego psa, znajomi gnieździli się w akademikach, zalewali robaka, wykańczali wątroby i stawiali pierwsze kroki w wyższym szkolnictwie. A teraz? Bardzo proszę – państwo od ziemi nieco odrośli, własne mamony zaczynają kosić, w pary się łączą to i psy sobie na głowę ściągają. Jak dla mnie – w to mi graj! Wreszcie!
Pierwsze chwile w domu (2010)

 

Zosia, ratuj!

Jako, że zdarza mi się pełnić wśród znajomych honory dyżurnej psiary, to w ostatnim czasie znalazłam się pod gradobiciem pytań. Żeby pomóc obecnym i przyszłym znajomym stawiającym pierwsze kroki z psem, pozwoliłam sobie skompilować garść porad. Wena przyszła do mnie wraz z wiadomością od Klary:

„(…) piszę z prośbą o jakieś linki do mądrych psich stron albo o polecenie książek. Trochę sama szukam, ale jest tego gąszcz nieprzebyty, a przy tym mnóstwo wiedzy się powtarza. No i nie znalazłam póki co niczego, co głębiej by weszło w temat. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o psiej psychice, o możliwości pracy z psem takiej pozatresurowej – nad zaufaniem i rozwijaniem poczucia bliskości między psem i człowiekiem (…)”.

fot. B.Borucki (2010)

Pierwszy pies: FAQ
Odpowiedzi na większość pytań znajdują się w Internecie – to wiemy wszyscy. Ale gdzie ich szukać? Oto jest prawdziwe pytanie, na które właśnie zamierzam odpowiedzieć.

Strony i blogi

Fora

  • Dogomania – nieśmiertelne, największe w Polsce forum dla psiarzy. Nie wiem czego tu nie ma. Tu jest wszystko. Ale w różnej jakości merytorycznej – trzeba przesiewać porady amatorów od porad udzielanych przez ludzi z doświadczeniem;
  • Wesoła Łapka – forum o pozytywnym szkoleniu psów. Patronuje mu szkoła Wesoła Łapka, więc informacje z tego forum wydają się wiarygodne.

Grupy i fanpejdże na Facebooku

  • Psie Spacery Warszawa – grupa na której umawiają się ludzie chętni na wspólne spacery;
  • Psie ArtykułyPsi Bazarek – miejsca wymiany/sprzedaży psich akcesoriów, książek i innych dobrodziejstw;
  • Pit bull Fokus i Renifer Red – dziennik pracy nad ustabilizowaniem psychiki pięcioletniego pit bulla oraz historia Reda, psa w typie pit bulla ze zwichrowaną psychiką.

Książki

  • Turid Rugaas „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów” (do znalezienia w internecie)
A co Wy byście jeszcze dodali?
fot. P. Awencki (2012)

Komentarze (3)

świetny spis linków :) no i dziękujemy że mogliśmy znaleźć się w tak zacnym gronie ;)
0

Awatar malenstwo_83

malenstwo_83· 27 tygodni temu

jej jak się cieszę, że trafiłam na ten wpis;-)
dziękuję :) I serdecznie pozdrawiam :)
Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply