Poradnik psiego opiekuna, Sprawy psiarzy

Wynajmowanie mieszkania z psem

Zawsze mi się wydawało, że znalezienie do wynajęcia mieszkania zwierzolubnego graniczy z cudem. Wiadomo – pies brudzi łapami, traci sierść, niekiedy niszczy, może mieć problemy z trzymaniem czystości czy zostawaniem samemu w domu. Niedawno dowiedziałam się, że w istocie większe trudności z wynajmem napotykają pary z małymi dziećmi niż osoby z psami. W tym momencie zdałam sobie sprawę, że moje wyobrażenie na temat wynajmowania mieszkań ze zwierzętami jest niepełne. Wiedziona ciekawością zrobiłam research wśród znajomych-najemców i na podstawie zebranych historii przygotowałam zbiór porad przydatnych dla właścicieli psów szukających mieszkania.

Przede wszystkim chciałam wiedzieć jakie problemy napotykają osoby szukające lokum. Jak czytamy na portalu Domiporta: – Najmniej przychylnym okiem właściciele mieszkań na wynajem patrzą na duże rasy psów i szczeniaki. Pierwsze stanowią potencjalnie większe zagrożenie dla mienia, a drugie mogą być jeszcze nienauczone czystości – mówi Marcin Sulkowski z agencji Home Broker.

Poszukiwane mieszkanie dla zwierzolubów

O doświadczenia zapytałam Paulinę, autorkę bloga Biały Jack, która stworzyła cykl Psieprowadzka, czyli przeprowadzka z psem, a przedtem prowadziła dom tymczasowy dla szczeniaków. Paulina podczas szukania mieszkania nie ukrywała obecności zwierząt.

Odmawianie z powodu posiadania psa się niestety zdarzało, zwłaszcza gdy szukaliśmy mieszkania wiedząc, że chcemy mieć swojego psa, we Wrocławiu. Zawsze zaznaczałam przy wstępie, że chcemy mieć niedużego psa, w większości mieszkań nam odmówiono, w niektórych chciano dodatkowego zabezpieczenia finansowego. W końcu wynajęliśmy kawalerkę od Pani, która poprzednio mieszkała w niej z dwoma kotami i nie miała żadnych przeciwwskazań, a wręcz bardzo lubiła i Jaxa, i Stefana (mysz).

Z kolei Karolina i Mateusz, od pół roku opiekunowie 6 kilogramowej Rurki, z początku nie szukali nawet mieszkania z myślą o psie – miało być tanio i dla palących. Kiedy po dwóch miesiącach zaczęli łapać się na obserwowaniu obcych psów, uznali że nadszedł dobry moment na adopcje własnego czworonoga.

Kiedy właścicielka mieszkania przyszła w odwiedziny, byliśmy zdecydowani na przygarnięcie psa, mieliśmy już nawet upatrzoną sunię. Z panią Małgosią żyjemy w dobrej komitywie, więc zapytanie jej o zgodę było jedynie formalnością. Upewniła się jedynie, że będziemy wychodzić w Rurką na spacer. Ale to jest taki specyficzny człowiek, ona traktuje nas trochę jak własne dzieci.

Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia. Ania, opiekunka 16-kilogramowego Lolka była ze mną szczera – trudności ze znalezieniem psiolubnego mieszkania były ogromne, przez co zaczęła zatajać istnienie psa.

Szukałam we wrześniu nowego lokum i początkowo mówiłam otwarcie, że wprowadzę się z psem. Chciałam być fair. I co? Słyszałam jedynie odmowy – bezpośrednie lub zawoalowane, jak  na przykład „Porozmawiam na ten temat z żoną” lub „Zobaczymy. Bądźmy w kontakcie”. W związku z tym kiedy znalazłam fantastyczne mieszkanie, stwierdziłam że nie mogę ryzykować i zataiłam istnienie Lolka. Właścicielka mieszka daleko, więc nie obawiam się „nalotów”.

Powodów dla których odmawia się wynajmu osobom ze zwierzętami jest wiele. Jednak wśród właścicieli mieszkań znajdują się i tacy, którzy sami są miłośnikami zwierząt i obecność psa w mieszkaniu jest im obojętna. Podczas poszukiwań warto zajrzeć na fora i grupy poświęcone psom jak dogomania.pl, czy Psie Spacery W-WA.

rurkairoger

Rurka i Roger

Własne ogłoszenie

Kamila z kolei wypracowała własny sposób na szukanie mieszkania. Kiedy wraz ze swoją czarną sunią i psim tymczasowiczem szukała nowego lokum, umieściła ogłoszenie na portalach mieszkaniowych wraz ze zdjęciem zwierzyńca. Pomysł sprawdził się genialnie.

Musiałam zmienić mieszkanie – na portalach dodałam ogłoszenie, że szukamy, wkleiłam zdjęcie mojego zwierzyńca i to ludzie do mnie sami dzwonili z ofertami. Wynajęłam mieszkanie od zwierzolubów w miarę tanie, gdzie nikt mnie nie kontroluje czy pies zniszczy czy nie zniszczy. (…) I to raczej ja przebierałam w mieszkaniach, bo zależało mi na dużej ilości zieleni i parkach w okolicy.

Dokumentacja i dobre planowanie

Wielu właścicielom mieszkań pies nieodłącznie kojarzy się ze zniszczoną podłogą i meblami.  Kiedy już znajdziemy odpowiednie mieszkanie, dobrze jest udokumentować jego stan – w ten sposób unikniemy oskarżenia o zniszczenia spowodowane obecnością psa. Niekiedy uszkodzeń nie da się uniknąć – na takie okazje przeznaczona jest kaucja za mieszkanie, która najczęściej wynosi równowartość jednomiesięcznych kosztów wynajmu.

Jednak dzięki dobrej organizacji i planowaniu, uszkodzeń można uniknąć nawet przy najmłodszych psach. Paulina wraz z partnerem przez 2,5 roku prowadzili dom tymczasowy dla szczeniaków. Przez ten czas mieszkanie pozostało nie tknięte.

Zniszczeń nigdy nie było – będąc w domu pilnowaliśmy, aby psy nic nie niszczyły, nawet zostawialiśmy je zamknięte w kuchni, gdzie była gumowa wykładzina taka jak w starych mieszkaniach, i nic do obgryzania, a czym zęby maluszków mogłyby sobie poradzić. Jedynym „zniszczeniem” były wywrócone kwiatki i obsmarowane nosem okno, gdy mieliśmy pudla.

Cóż, niekiedy osoba samotnie wynajmująca mieszkanie potrafi zaniedbać je bardziej niż opiekun grupy szczeniaków. Z mojej perspektywy osoba kulturalna, niezależnie od tego czy wprowadza się z psem czy bez niego, będzie dbała o swoje otoczenie i brała na siebie odpowiedzialność za ewentualne szkody.

2013-09-21 15.28.40

Porady i wskazówki

 • Szukając mieszkania dla zwierzyńca, zamieść własne ogłoszenie wraz ze zdjęciem psa. Informacje wstaw na jak największą liczbę portali takich jak gumtree.pl, olx.pl, gratka.pl – im więcej ogłoszeń tym większa szansa na szczęśliwe zakończenie poszukiwań.
 • Jeśli interesuje cię konkretna lokalizacja na przykład z uwagi na obecność zieleni, wydrukuj ogłoszenia i umieść je w okolicy.

Porozklejaj na każdej klatce i w parkach – niektórzy nie ogłaszają się na portalach, bo nie potrafią i z takich ogłoszeń też jest sporo telefonów – proponuje Kamila.

 • Odłóż pieniądze i skorzystaj z usług pośrednika. Agencja może pomóc w szybkim znalezieniu nie tylko zwierzolubnego mieszkania, ale również takiego, które położone będzie w zielonej okolicy.
 • Po wprowadzeniu się sfotografuj mieszkanie, najlepiej z aktualną gazetą. Właścicielom mieszkania przekaż kopię na płytce CD wraz z kwitkiem do podpisania, że zaświadczają przekazanie mieszkania w takim i takim stanie.

Inaczej może się okazać, że będą mieć pretensje, że pies coś zniszczył, podczas gdy było to zniszczone już wcześniej – radzi Paulina.

 • Pomyśl o zakupie klatki kennelowej. Odpowiednio wprowadzony kojec sprawi, że pies będzie czuł się bezpiecznie w swojej „norce” mimo  twojej nie obecności i nie będzie miał okazji do zniszczeń.
 • Przed podpisaniem umowy zorientuj się kto mieszka w najbliższym sąsiedztwie. Miej na uwadze, że wielogodzinne ujadanie psa pod twoją nieobecność będzie wyjątkowo uciążliwe dla osób starszych, czy młodych rodziców z dziećmi, którzy pozostają w domu przez cały dzień.
 • Żeby uniknąć zadrapań od pazurów na parkiecie, możesz położyć dywan. Z kolei jeśli pies trening czystości ma przed sobą, lepiej zwinąć dywan należący do właściciela mieszkania.

 

 Wy mieliście problemy ze znalezieniem mieszkania? Czy sami byście wynajęli swoje mieszkanie osobom ze zwierzętami?

Previous Post Next Post

You Might Also Like

41 komentarzy

 • Reply Iwona i Fado 27 kwietnia 2014 at 20:47

  my mięliśmy sporo odmów z racji psa, niestety. Nigdy nie zatajaliśmy tego że z psem chcemy coś wynająć. Podobno gorzej coś wynająć jak się ma dzieci – tego jeszcze nie sprawdzaliśmy. Obecnie od 2 lat mieszkamy na wynajętym razem z psem i dwoma kotami, o całym naszym dobytku właściciel mieszkania wie i nie ma nic przeciwko. Tak więc są jeszcze normalni ludzie na tym świecie ;)

  • Reply Kinga 19 października 2015 at 10:53

   mi się udało poprzez stronkę serwismieszkaniowy.info. jest tam z czego wybierać

   • Reply Adrianek 28 października 2015 at 10:18

    ja rowniez polecam stronke serwismieszkaniowy jest tam sporo ciekawych ofert i codziennie świeże aktualne oferty mieszkan do wynajecia

    • Reply Elizka 16 listopada 2015 at 14:08

     SKorzystałam i polecam. po 2 dniach wynajęłam mieszkanie

   • Reply Marszałek 3 listopada 2015 at 20:14

    A ja odradzam ten serwis. Wszystko wskazuje na to, że są to oszuści biorący kasę za „rejestrację” w serwisie i udostępnienie bazy mieszkań. Po wpłacie kasy (ok 200 zł, co wydaje się b. mało na tle konkurencji) kontakt się urywa. W necie jest kilka wątków na ich temat, np ten: http://f.kafeteria.pl/temat/f1/przydatny-serwismieszkaniowyinfo-niska-prowizja-p_6338974/2

 • Reply Piotr Chmielewski 28 kwietnia 2014 at 08:55

  Ważny temat, dobrze że tak szeroko opisany. My od kilku lat wynajmujemy mieszkania w różnych dzielnicach Wrocławia i do tej pory zwierzęta nie wpływały na decyzję właścicieli mieszkań. Może mieliśmy szczęście, a może trafialiśmy na sensownych ludzi.
  Kiedyś usłyszeliśmy, że „lepiej, żeby w mieszkaniu siedział pies, niż student, bo student to więcej brudzi i hałasuje, niż pies” :-)

 • Reply myszastypotwor.blogspot.com 28 kwietnia 2014 at 19:39

  Czyli jednak nie jest tak źle z tym wynajmowaniem mieszkania z psem:) Da się coś ogarnąć:)

  • Reply Pies w Warszawie 29 kwietnia 2014 at 20:49

   O dziwo – da się :) Z tym, że wydaje mi się, że istnieje jedna, niezmienna zasada serwowana przez społeczeństwo:
   mały pies = mały problem
   duży pies = duży problem

 • Reply Trend z seterem 30 kwietnia 2014 at 06:32

  T. to duży pies, ale nigdy nie mieliśmy z jej powodu żadnych problemów – ujmując szerzej kwestię – natury „administracyjnej”. Zauważyłam, że jest jedno magiczne słowo, które potrafi zmienić nastawienie ludzi do psa. Niestety, to słowo brzmi „wystawowy”. :(

 • Reply Bayoo 3 listopada 2014 at 18:56

  Wynajmowanie mieszkania to jest pestka w porównaniu z wynajmowaniem pokoju, lub – jak w moim wypadku – miejsca w pokoju.

  • Reply Ania Mrówka 19 października 2015 at 10:51

   Polecam serwismieszkaniowy.info szybko tam wynajęłam mieszkanie w Warszawie w przystępnej cenie

   • Reply Marszałek 3 listopada 2015 at 20:31

    A ja odradzam ten serwis. Wszystko wskazuje na to, że są to oszuści biorący kasę za „rejestrację” w serwisie i udostępnienie bazy mieszkań. Po wpłacie kasy (ok 200 zł, co wydaje się b. mało na tle konkurencji) kontakt się urywa. W necie jest kilka wątków na ich temat, np ten: http://f.kafeteria.pl/temat/f1/przydatny-serwismieszkaniowyinfo-niska-prowizja-p_6338974/2

    • Reply Konik 16 listopada 2015 at 14:06

     A ja polecam

    • Reply Magda 16 listopada 2015 at 14:07

     wnioskuję że nie skorzystałeś z ich usług skoro tak piszesz. a skoro nie jestes pewien to nie siej fermentu kochany bo tak nieładnie wyzywać i to publicznie kogoś nie mając pewności

 • Reply Iga 1 marca 2015 at 13:29

  Chcę wynająć mieszkanie z psem, teraz mieszkamy w dużym jednorodzinnym domu z podwórkiem i zastanawiam się jak na taką zmianę zareagowałaby moja sunia, która uwielbia przebywać na dworze kiedy tylko się da, jej mama to mix husky więc młoda też ma dużo energii. Pracuję i sunia zostawałaby sama w domu dość długo, mieszkanie chcę wynająć we dwie osoby…ale jest dylemat czy to faktycznie dobry pomysł i męczą mnie wątpliwości czy moja psina by to ogarnęła, czy to nie za duża zmiana…ehh…poradzisz coś droga Zosiu ?
  Pozdrawiam

  • Reply Barbara Cichocka 2 maja 2015 at 10:15

   Witam, wynajela Pani coś? ?
   Sama szukam kogoś kto zamieszka w drugim pokoju (ja z córką sie wyprowadzam)
   Mieszka z nami pies w typie teriera -bardzo przyjazny dla zwierząt i ludzi)))
   wszedzie już szukałam -nawet pisalam do osób którzy szukają czegos do wynajęcia i nic
   Gdzie mam

 • Reply Artaja 8 czerwca 2015 at 11:50

  Polecam szczególnie właścicielom kotów oraz małych psów – mieszkanie na wynajem – siatki w oknach: http://www.gumtree.pl/cp-mieszkania-i-domy-do-wynajecia/ursynow/jasne-mieszkanie-z-garazem-podziemnym-na-zamknietym-osiedlu-626109008

 • Reply Karolina 14 lipca 2015 at 11:19

  Hej! Od roku jstem szczesliwa posiadaczka krolika i w najblizszym czasie wraz z chlopakiem planuje adopcje nieduzego psiaka. Jednak obawiam sie ze w takim wypadku nie znajde mieszkania w Warszawie. W poprzednim wlasciciele nie zgodzili sie na psa, aktualnie szukamy mieszkania od wrzesnia, do 1500zl-Ursus, Włochy, Wola – te okolice. Moze ktos z was jest w stanie nam jakos pomoc?:)

  • Reply Zosia od pieswwarszawie.pl 18 lipca 2015 at 09:11

   Hej, sprawdź na grupie „Psiolubne mieszkania do wynajęcia” na fejsbuku, może tam coś się znajdzie :)

 • Reply Asia 16 lipca 2015 at 14:03

  ja skorzystałam z pomocy biura i szybko mi znalezli mieszkanie i to w przystepnej cenie. serwis z ktorego korzystalam to aktualneoferty.eu polecam całym sercem tak jak kocham zwierzęta

 • Reply Asia Klimko 19 października 2015 at 10:50

  Ja miałam dosyć spory problem ze znalezieniem mieszkania gdzie akceptowane są zwierzęta. Na szczęście znalazłam przydatny portal serwismieszkaniowy.info gdzie opowiedziałam o swoim problemie i sympatyczny Pan Michał proponował mi mieszkania gdzie zwierzęta są akceptowalne.

 • Reply Daria 3 listopada 2015 at 13:08

  polecam stronkę serwismieszkaniowy.info gdzie znalazłam mieszkanie z możliwością wynajmu ze zwierzęciem

 • Reply Croc1467 16 listopada 2015 at 14:01

  Kurcze ponad miesiąc szukałem mieszkań gdzie można bez problemu wprowadzić się z moim psem i kotek. Masakra. Naszczęście natrafiłem na fajną stronkę serwismieszkaniowy.info i umówiono mnie z właścicielami mieszkań które wybrałem gdzie oczywiście była możliwość wprowadzenia się ze zwierzętami.

 • Reply Karolina Krasnodebska 26 listopada 2015 at 13:06

  znalazłam bardzo fajną firmę Synix mieszkania-pokoje-wynajem.pl
  Bardzo mi pomogli znaleźć mieszkanko dla siebie :)

  Polecam :)

  • Reply Hosztapler 3 grudnia 2015 at 09:59

   Ta Pani to pracowniczka biura która sama o swoim biurze pisze superlatywy a na konkurencje czarny pr. Osoby poszkodowane proszę o kontakt kontakt24@tvn.pl Nikt w sieci nie jest anonimowy. Zwłacza gdy ip jej urządzenia dowodzi iż jej pozytywnie pisane opinie na innych forach i negatywne na inne firmy sa pisane z 2 urządzeń o tym samym ip

  • Reply Marek 10 stycznia 2016 at 23:17

   to jest pracowniczka tego biura co pobiera opłaty i nabija ludzi w butelkę

  • Reply Frajerstwo 18 stycznia 2016 at 11:42

   Oszuści! Złodzieje!

  • Reply Martyna 11 marca 2016 at 15:43

   Ale ściema. przeciez Ty mieszkania nie wynajmujesz bo mieszkasz z Mamusią na pradze xd

  • Reply Anna 21 marca 2016 at 15:28

   oszuści UWAGA!!!! Nie płaccie im przed oglądaniem. Za oferty widmo. Nabijają ludzi w butelkę

  • Reply Jarek 20 października 2016 at 11:33

   karolina krasnodebska to jest pracowniczka tego serwisu i to ona odbiera telefonu i oszukuje ludzi. napisze do niej na facebboku niech mi oddaje kase

 • Reply Synix nie polecam przestrzegam 3 grudnia 2015 at 09:48

  Drogi Czytelniku.

  Zauważ, że prawie wszystkie pozytywne opinie są pisane w tym samym stylu:

  – posty zazwyczaj nie zawierają znaków interpunkcyjnych, zdania są zaczynane z małej litery, ogólnie jest to pisane strasznie niechlujnie

  – godzina napisania postów: przeważnie w ciągu dnia, w godzinach pracy większości firm

  – jeśli pojawia się informacja o tej stronie internetowej to zawsze jest napisana w ten sam sposób. Bez www, bez spacji między dwoma kluczowymi słowami, zawsze z info na końcu, nigdy wielką literą – po prostu kopiuj/wklej.

  Nadal Drogi Czytelniku uważasz, że te opinie są pisane przez różne osoby?
  Moim zdaniem i czytając na forach ta Pani to pracowniczka biura a żeby złapać osobę naiwną pisze marketing szepatany. Nie dajcie się nabrać. Zapytajcie o spotkanie z Tą Panią. Czemu niema biura w Warszawie.

 • Reply Oszukana 11 marca 2016 at 15:41

  Dostałam informację z Policji ze zajęli się sprawą wyłudzania pieniedzy przez tą Panią. Proszę wszystkich oszukanych o zgłoszenie się do Warszawskiej Prokuratury Warszawa Praga Płd lub na najbliższą komendę Policji.Z tego co wiem proceder trwa od listopada 2015 i oszukanych z dnia na dzień przybywa.

 • Reply Anna 21 marca 2016 at 15:27

  odradzam ten serwis mieszkania-pokoje-wynajem.pl wysłałam pieniądze i kontakt się urwał

  • Reply Artur 7 kwietnia 2016 at 14:34

   ja też dałem się zrobić a bambuko. Chciałem wynająć mieszkanie we wrocławiu a musiałem zgłosiłem ich na prokurature. tyle widziałem mieszkań 0!!! Oferty są fałszywe z atrakcyjnymi cenami by zapłacić im i na tym się kończy współpraca

 • Reply Dagmara 15 kwietnia 2016 at 13:37

  pracowniczka biura obiecywała że oferta jest możliwa do wynajęcia z psem. po opłacie okazało się ze cena jest wyższa niż w podanym ogłoszeniu a zwierzęta nie są akceptowalne. uwaga na tych krętaczy z mieszkania-pokoje-wynajem.pl

 • Reply Anka 11 maja 2016 at 15:21

  nie polecam ;/ stracilam 99 zl i najadlam sie nerwow

  • Reply Martyna 20 października 2016 at 11:32

   idz do biura na Aleje Solidarności do nich zrób rabanu i żadaj oddania wpłaconych pieniędzy

   Biuro Nieruchomości SYNIX
   Al. Solidarności 61
   03-402 Warszawa
   REGON 532145927

   Nie podali na stronie pełnego adresu więc to już jest przestępstwo ścigane z urzedu

 • Reply Magdalena Kokosińska 5 lipca 2016 at 10:02

  Mam podobny problem jako posiadaczka dwóch kotów. Nieważne, że sa dorosłe (6 i 8 lat), nauczone czystości (przeprowadzałam się już, stres nie ma wpływu na ich czystość), nie gryzą, nie drapią, bo przeważnie śpią lub wyglądają przez okno. Nieważne, ze utrzymuję czystość w mieszkaniu. Ludzie uważają koty za brudne i śmierdzące i na dzień dobry mówią nie. Mam tez wrażenie, że wg wynajmujących osoba poszukująca mieszkania to bida z nędzą i niezaradny życiowo człowiek. A ja mam swoje mieszkanie – tyle że w innym mieście, jestem odpowiedzialna i samodzielna już od wielu lat. niestety, wciąż szukam w Warszawie mieszkania (tu pracuję, więc wygodniej się przenieść z innego miasta) i coraz bardziej tracę nadzieję :(

 • Reply Jarek 11 października 2016 at 11:41

  http://mieszkania-pokoje-wynajem.pl/ UWAGA OSTRZEGAM

 • Reply Oszukany 20 października 2016 at 11:30

  http://mieszkania-pokoje-wynajem.pl/jak-to-dziala.html OSZUSTWO

 • Reply Ania 21 stycznia 2017 at 14:38

  Znalazłam ostatnio artykuł jak wynajem mieszkania osobie ze zwierzęciem wygląda ze strony właścicieli nieruchomości i czego się obawiają. http://rentfriend.pl/wynajem-lokator-zwierzeta/ Co sądzicie o ich punkcie widzenia?

 • Leave a Reply