Gdzie na spacer?, Miejsca spacerowe, Na spacer pod Warszawą

Zamek w Czersku przyjazny psom

Czersk położony jest ok. 40 km za Warszawą w gminie Góra Kalwaria. Atrakcją tego miasta są ruiny Zamku Książąt Mazowieckich, które uwaga, uwaga – można zwiedzać z psem.

 [printfriendly]
Dojazd:
 • samochodem – uwaga – kierujemy się na Czersk w woj. mazowieckim, nie ten w woj. pomorskim. Nie ma możliwości wjazdu na teren zamku samochodem. Auto najlepiej zaparkować na położonym w „centrum” Czerska placu, kilkaset metrów od ruin. Stamtąd droga prowadzi przez teren plebani.
 • autobusem – 742 do Góry Kalwaria (odjazd z metra Wilanowska) + spacer ok. 3 km do Czerska, więcej info TU
 • pociągiem – KM (Kolej Mazowiecka) do stacji Góra Kalwaria + spacer ok. 4 km do Czerska, więcej info TU
 • PKS – odjazd z metra Wilanowska i z dworca Warszawa Zachodnia, więcej info TU

Bilety:

 • Normalny (10 zł)
 • Ulgowy (7 zł) przeznaczony dla:
  • uczniów, studentów, emerytów
  • rowerzystów, którzy przyjadą na zamek rowerem
Bilety do nabycia w kasie zamku.
Jest również możliwość nocowania w baszcie zamkowej (grupy zorganizowane), płatne 14 zł za noc.

Co tu zwiedzać?

Do dyspozycji zwiedzających jest cały Zamek – dziedziniec, dwie ocalałe baszty, otoczenie murów. Do baszt prowadzą wysokie zewnętrzne schody, w środku znajdują się trzy kondygnacje, a na górze – taras widokowy (vide ganek strażniczy). Na dziedzińcu przyjrzeć się możemy machinom oblężniczym.

Czersk zaliczany jest do jednych z najstarszych grodów na Mazowszu. Został wzniesiony w XI wieku na miejscu wcześniejszej osady słowiańskiej. Wtedy to, we wczesnym średniowieczu na cyplu wysokiej skarpy nad pradoliną Wisły powstało grodzisko. W nim mieli swoje warsztaty garncarze, kowale, szewcy, rogownicy a nawet złotnicy – polaneis.pl

Relację ze zwiedzania przeczytacie TUTAJ

Na wirtualną wycieczkę po zamku wybierzecie się TUTAJ

Mrożące krew w żyłach legendy

Książę Janusz I Starszy rozkazał wznieść zamek obronny. Budowla miała grube mury, w których w równych odstępach prześwitywały otwory strzelnicze. Z trzech stron, z wież obserwowano wciąż, czy pod zamek nie zbliża się wróg. Książę polecił swym budowniczym wykopać także długie lochy, które miały kończyć się w którejś z pobliskich wiosek. Mogły one być wykorzystane w razie konieczności ucieczki lub ukrycia skarbów.

Legenda mówi o śmiałkach, którzy dla wzbogacenia się lub dla sławy próbowali odnaleźć choć trochę z tych bogactw i o tym, że znikali bez wieści i nigdy już ich nie widziano. Są także i tacy ludzie, którzy twierdzą, że w czasie prowadzonych tu wykopalisk archeologicznych odkryto ponoć pod dawnym mostem zwodzonym okute drzwi prowadzące do lochów.

Według podań ludowych żył w lochach czerskich żmij, który miał pilnować skarbów księcia. Żmij piastowski jest godłem księstwa czerskiego.

 źródło – polskieszlaki.pl

Czy można z psem?

Na Zamku spędziłam weekend kilka lat temu wraz z grupą studencką. Już wtedy widziałam, że zabytek odwiedzają turyści z psami. W dodatku przez całe niedzielne popołudnie towarzyszyła nam labradorowata sunia, która pojawiła się znikąd. Umilała sobie czas to bawiąc się z odwiedzającymi ruiny psami, to pochrapując w pobliżu desek na opał.

Przygotowując materiał do poniższego wpisu dla pewności zadzwoniłam do kasy biletowej, aby upewnić się, że ruiny Zamku Książąt Mazowieckich są przyjazne psom i oto co usłyszałam:

Pies może wszędzie wejść z właścicielem, nie ma problemu. A teraz [grudzień – przyp. blogerki] to prawie nikogo nie ma to nawet można pieska puścić, żeby sobie pobiegał.

Jednym słowem – Feels like home :)

Tylko uwaga – sprzątajmy po psach! Żeby następni psiarze też mogli przyjechać nie wygonieni zakazem.

Jaka okolica?

Nieopodal Zamku znajduje się Jezioro Czerskie (pomnik przyrody), u jego stóp rozciągają się łąki i sady. Jak sprawa spacerów po okolicy wygląda zrelacjonujemy, kiedy wybierzemy się na zwiedzanie.

 

A może Wy już tam byliście albo wybieracie się po przeczytaniu wpisu?

Drodzy, pochwalcie się swoim wypadem do Czerska i podpowiedzcie jak wygląda kwestia spacerowa po okolicy.

źródło: www.polskieszlaki.pl, www.zamekczersk.pl, www.polaneis.pl, www.miastodzieci.pl
fot. Klara Keler
[wysija_form id=”3″]
Previous Post Next Post

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply PrzezŚwiatzLabradorem 8 grudnia 2014 at 20:14

  strasznie lubię zamki, zresztą tak jak i mój tata :) Muszę go więc namówić na wycieczkę :)

 • Reply pawel 10 grudnia 2014 at 12:35

  Kiedyś pojechałem do zamku na rowerze z W-wy. Da się, ale nie polecam tej metody. No i z psem to już w ogóle.

 • Reply Stadnina Koni Sabatowka 18 stycznia 2015 at 21:14

  Byliśmy tam, może nie z psem a z dziećmi. W zasadzie podobnie :) Nasz (niestety zaszłe już spore zmiany pośród stadka psiego) tu je zobaczycie https://sabatowka.wordpress.com/2013/01/22/holiday-on-the-farm/ bo się oczywiście nie omieszkamy pochwalić, mają miejsca dosyć dużo do wybiegania.

 • Reply Anton Saifullayeu 30 lipca 2017 at 20:13

  Byliśmy z psem. Nadaje się na fajną jednodniową wycieczkę i spacerek. W okolicach znalazłem parę łąk z super widokiem na zamek i oczywiście dla psa to całe święto, po drugiej strony jeziorka czerskiego zaliczyliśmy szlak mały ale bardzo przyjemny. polecam :)

 • Leave a Reply