Styl życia

Zrównoważony styl życia, czyli jaki?

Na czym polega styl życia określany jako zrównoważony? Dlaczego jest taki nęcący dla nas?

W ostatnim czasie patrzę na nasze życie w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty – balans między życiem zawodowym, a prywatnym, zaspokajanie potrzeb ludzi i psów.

Stałam się istną poszukiwaczką harmonii!

Ani się spostrzegłam, a spadła na mnie z nieba niesłychana wiadomość – styl życia, któremu zawsze hołdowałam i do którego chcę dążyć w działaniach ma swoją własną nazwę:

Zrównoważony styl życia (ang. sustainable living)

Jest to rodzaj alternatywnego sposobu życia, który odchodzi od nadmiernej konsumpcji, pośpiechu i zwraca się w stronę rozwoju duchowego. Zawiera w sobie elementy zarówno slow life, zero waste, downshiftingu jak i stawianie na rozwój osobisty i głęboką ekologię. Podejście to tworzy przestrzeń na refleksje dotyczące kondycji, jakości życia i ulepszania aspektów życia w sposób, który reguluje relację między jednostką, społeczeństwem i środowiskiem.

Montujemy budkę lęgową na starym domu w siedlisku.

Znalazłam publikację naukową, w której ten styl życia został opisany w poniższy sposób:

Zrównoważony styl życia – przewartościowanie sposobów życia, dokonywania zakupów, konsumpcji i organizacji życia codziennego. Działanie w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Zużycie energii, transport, żywność, odpady, komunikacja – te płaszczyzny decyzyjne są przewartościowywane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Zrównoważone style życia – ujęcie teoretyczne, Katarzyna Pasikowska

Cechy zrównoważonego stylu życia:

 • odpowiedzialna konsumpcja;
 • dbałość o środowisko;
 • zdrowe odżywianie;
 • zachowanie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym;
 • panowanie nad emocjami;
 • życie w zgodzie ze sobą i otoczeniem.

W jeszcze innym ujęciu, zrównoważony styl życia, to taki, w którym osoba czuje się swobodnie na wszystkich płaszczyznach swojego życia (praca, rodzina, społeczności) i czuje, że żyje w równowadze – jest sobą w każdym z tym obszarów i każdy przynosi jej satysfakcję. Jest to definicja Dave’a Arnotta przywołana w książce Corporate Cults.

Na czym polega nasz zrównoważony styl życia?

Przeobrażanie życia w stronę równowagi to nie zmiana w jedną noc, ale proces. Z jednego wrzuconego kamyka powstają coraz większe i liczniejsze kręgi obejmujące coraz większą przestrzeń życiową.

Kim jesteśmy w tym momencie życia?

Powiedzmy sobie jasno kim nie jesteśmy w tym konkretnym momencie, żebyście Wy, ani my, nie robili sobie fałszywych wyobrażeń: nie jesteśmy 100% weganami jeżdżącymi na rowerach do pracy w spółdzielni, nie żywimy się w sposób freegański, nie rezygnujemy z kupowania rzeczy opakowanych w plastik. Ok, to skoro opadły wyidealizowane wyobrażenia, czas na odpowiedź na pytanie:

Jesteśmy wędrowcami w stronę światła, jak dumnie podsumowałby nas Paulo Coelho. Na poważnie – chcemy świadomie robić dobrze przyrodzie, otoczeniu i osobom którymi się otaczamy, po prostu.

Kiedy znacie już oficjalną definicję, czas przejść do przykładów z życia wziętych. Poniższe podpunkty stanowią fragmenty wyjęte z kontekstu, ale dobrze oddają kierunek działań.

Przykłady działań w codziennym życiu:

 1. Wybór diety. Przede wszystkim zmieniliśmy dietę na taką, w której królują rośliny, a spożycie mięsa czy sera ograniczamy do minimum – powodów jest wiele, m.in. dbamy o zdrowie i nie chcemy wspierać przemysłowej hodowli zwierząt.
 2. Wybór opakowania. Pierwszy krok: żeby nie opakowywać kanapek do pracy w jednorazową folię aluminiową, wyposażyliśmy się w pudełka wielokrotnego użytku. Planujemy zmienić formułę pakowania zamówień w firmie na bardziej przyjazną środowisku, a także wyposażenie się we własne woreczki na warzywa.
 3. Dbanie o relacje społeczne. Stawiamy na komunikację opartą o zasady Porozumienia bez przemocy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
 4. Troska o naturę. Nie spacerujemy po lesie z psami, wybieramy miejsca z małym prawdopodobieństwem spotkania dzikich zwierząt. Wyburzając stodołę, w której krył się nietoperz, zamontowaliśmy budkę dla nietoperzy.
 5. Rozsądne zużycie prądu/wody. Wychodząc z domu gasimy światło, ograniczamy wodę potrzebną do mycia naczyń.
 6. Planując aktywności z psami bierzemy pod uwagę ich preferencje i nie wpychamy w trudne dla nich sytuacje bez wcześniejszego przygotowania.
 7. Rozsądna konsumpcja. Zakupy robimy zawsze z listą składników na dany tydzień. Dom, który budujemy jest mały, odpowiedni do wielkości naszej rodziny. Rzeczy, których nie używamy, oddajemy na psie bazarki, sprzedajemy, znajdujemy nowe zastosowanie lub w ostateczności wyrzucamy – nie pozwalamy na zaleganie niepotrzebnych rzeczy, ale nie kupujemy ponad miarę.
 8. Downshifting. Przeprowadzka do małego domu i zmniejszenie wysokości kredytu. Marzy nam się więcej czasu wolnego, niż więcej przedmiotów materialnych.

Te wszystkie rzeczy można robić nie wkładając siebie w kategorię „żyję zrównoważonym życiem”, nie ma to żadnego znaczenia, można też robić dużo więcej dla planety.

Nie próbuję udawać, że zbawiam świat i jestem bardziej papieska od papieża, a „eko” mam na czole. Nie.

Natomiast czuję, że ten styl życia przywołuje mnie mocno do siebie i idę w tę stronę – czuję, że wreszcie znalazłam swoją niszę, w której chcę się rozwijać i z czasem podejmować coraz więcej świadomych konsumpcyjnie wyborów, poświęcać więcej czasu na życie offline, żyć świadomie i odpowiedzialnie dla siebie i dla otoczenia, bo wiem, że każda decyzja ma znaczenie.

Jeśli i Wy jesteście odpowiedzialnymi osobami, które dbają o zaspokajanie swoich potrzeb przy jednoczesnej trosce o otoczenie, to możemy się nawzajem inspirować.

Podczas tworzenia wpisu, korzystałam z publikacji:

 • Literatura:
  • Style życia w perspektywie zrównoważonego rozwoju – Jolanta Klimczak, Katarzyna Ponikowska, wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2016
 • Publikacje online:
  • Progg.eu – „Zrównoważony styl życia”, definicja pojęcia
  • Theminimalistvegan.com – The Minimalist Vegan, blog o zrównoważonym życiu w Australii

No, to co o tym myślicie? Przemawia do Was ten sposób egzystencyji?

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply