Blog

Warsztaty Kształtowania

Warsztaty kształtowania psa
Relacja z warsztatów. Fundacja „Jak pies z kotem” oraz Alto – szkolenia, organizują w Warszawie cykliczne warsztaty z kształtowania, ostatnio odbywały się w sobotę 5. lutego od 13.00 do 19.00.

Kształtowanie to jedna z metod pozytywnego szkolenia. Wyróżniamy:> naprowadzanie> wyłapywanie> kształtowanie. Kształtowanie polega na zaznaczeniu klikerem i nagrodzeniu kolejnych ruchów psa, prowadzących do końcowego zachowania. Czyli dla przykładu – jeśli chcemy, żeby pies postawił łapę na łóżku, to rozkładamy sobie tę czynność na elementy, które prowadzą do osiągnięcia celu:> spojrzenie w stronę łóżka> obrót głowy w stronę łóżka> podniesienie łapy> poruszenie się. Za każdym razem klikamy i nagradzamy smaczkiem. Kiedy pies upewni się, że obrót głowy w stronę łóżka łączy się z nagrodą – my podnosimy poprzeczkę i czekamy na mocniejszy obrót głowy. Z pewnością trudno sobie wyobrazić jak wyglądać ma takie kształtowanie w praktyce.

Relacja z warsztatów kształtowania

Psiak, który jest świeżo po zapoznaniu z klikerem będzie mniej kreatywny i pewny siebie, gdyż dopiero się uczy zasad nowej gry. Bardzo ważne jest, żeby pies wracał do nas za każdym razem po smaczek, bo to czyni jego działanie bardziej świadomym. Druga ważną rzeczą jest, żeby robić krótkie sesje i częste przerwy. Jeżeli chodzi o same warsztaty to byłam zachwycona przebywaniem z ludźmi, którzy fascynują się pracą z psem. Ważnym elementem były „clicker games„. Jedna osoba zostaje opiekunem, druga psem – za pomocą klikera musi doprowadzić drugą osobę do wykonania zadania, która jest zdana wyłącznie na swoją kreatywność i klikanie. Po części teoretycznej, która wyjaśniała metody szkolenia pozytywnego, nadszedł czas na praktykę. Na środku sali pojawiły się krzesło i miska, a zadaniem każdego z opiekunów było ukształtowanie psa, żeby włożył łapy do miski. Jednocześnie zostało powiedziane, żeby nie spodziewać się cudów – najważniejsze, żeby pies uczył się myśleć kreatywnie, miska jest na drugim planie. Świetnie było obserwować, jak psy po kolei wychodzą na środek i przy pierwszej próbie „kombinują”, mają problemy z koncentracją, ale już przy drugim razie wszystkim poszło świetnie i każdy z psów był skoncentrowany na grze z opiekunem. Polecam poświęcenie jednego dnia na udział w tych warsztatach, bo to świetna zabawa dla ludzi i zwierzaków. Cennik: Osoba pracująca z psem (własnym lub organizatorów) -100 zł Obserwator (nie pracujący z psem) – 50 zł

You might be interested in …