Blog

Budowa domu w konstrukcji szkieletowej – kosztorys

Dom o konstrukcji szkieletowej
Jaka jest cena przeprowadzki z miasta na wieś? Ile kosztuje budowa małego domu szkieletowego? Przygotowaliśmy dotychczasowy kosztorys budowy małej nowoczesnej stodoły i zakupu siedliska.

W ostatnim czasie dostawałam od Was sporo zapytań o cenę domu i koszty poszczególnych prac. Żeby ułatwić Wam zbieranie danych przed podjęciem decyzji o spełnianiu własnych marzeń, szczegółowo zebrałam poniesione przez nas wydatki na rzecz przeprowadzki. Pewnie gdybyśmy wiedzieli, ile zajmie nam budowa domu oraz jakie trudności staną nam na drodze (np. odmowa przyznania kredytu hipotecznego, auć), to kupilibyśmy mniejszą działkę w innym miejscu albo w ostateczności skupili się na szukaniu mieszkania. Choć ta druga opcja wydaje się aktualnie poroniona – po tym jak sprzedaliśmy mieszkanie, od miesiąca mieszkamy tymczasowo w domu letniskowym. Jest zimno, ale cudownie! To dla nas dobry okres przejściowy między mieszkaniem w mieście, a upragnionym, własnym domem na wsi. Kiedy dom będzie nasz i to my będziemy ustalać w nim zasady i będzie miał więcej opcji grzania, niż farelka, to chyba umrzemy ze szczęścia.

Tymczasem podrzucamy kosztorys na wypadek gdybyście chcieli wiedzieć, jakie wydatki poza oczywistościami Was czekają. Każda działka ma swoją specyfikę i może kryć inne niespodzianki (albo możliwości), niż nasza.

Kosztorys podzieliłam na poszczególne etapy składające się na budowę domu. Aktualnie mamy zakupioną działkę siedliskową, pozwolenie na budowę i wylaną płytę fundamentową, a teraz szukamy murarza, żeby zrobił fundamenty pod taras i schody tarasowe. Za chwil parę rusza budowa domu. Kosztorys będę w związku z tym aktualizować.

Charakterystyka domu i działki

Nasz dom będzie miał powierzchnię 85 metrów kwadratowych licząc po podłodze, z czego powierzchni użytkowej 66 metrów kwadratowych, a powierzchni zabudowy 56 metrów kwadratowych. Jest budowany w konstrukcji szkieletowej, autorem projektu jest architekt, będący jednocześnie wykonawcą. Działka ma powierzchnię ok. 4 400 metrów kwadratowych, jest starym siedliskiem. Z mediów na działce dostępny jest prąd, nie ma kanalizacji ani wodociągu.

Wszystkie kwoty są cenami brutto.

Zakup działki pod budowę domu

 •  Działka 94 500 zł
 • Siedlisko o powierzchni ok. 4 400 metrów kwadratowych, ok. 60 km od Warszawy, kupowane ze starym domem i zabudowaniami gospodarczymi. 200 metrów do rzeki, godzinę drogi autem do Warszawy.
 •  Notariusz 3 750 zł
   Agencja nieruchomości 3 000 zł
 • Obie strony – kupujący i sprzedający pokrywały koszty agencji.

Łączny koszt zakupu działki siedliskowej – 101 250 zł

Starania o wydanie warunków zabudowy

 • Radca prawny 600 zł. Ten wydatek jest związany z początkowymi problemami z wydaniem warunków zabudowy. Działka znajduje się na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i możliwość budowy domu była utrudniona ze względu na bliskość stawów sąsiada.
 •  Mapa do celów projektowych 700 zł
 •  Badanie geotechniczne 700 zł

Łączny koszt wydania warunków zabudowy – 2 000 zł

Prace porządkowe

 • Kontener 1400 zł. Dwa razy zamawialiśmy kontener na śmieci o powierzchni 7 metrów sześciennych. Za pierwszym razem płaciliśmy za niego 550 zł, a za drugim 850 zł, ponieważ wywóz śmieci podrożał w 2019 w stosunku do cen z 2018 r. Zdjęcie eternitu z dachu budynku gospodarczego 1000 zł. Usługa wykonana przez profesjonalną firmę z uprawnieniami, polegała na zdjęciu płyt eternitowych z dachu, ułożeniu na paletach i zabezpieczeniu.
 • Wywóz i utylizacja eternitu 350 zł. Pełna suma to ok. 700 zł, ale 50% pokryła gmina w ramach programu usuwania azbestu.
 • Rozbiórka budynku gospodarczego 3 500 zł. Rozbieraliśmy za pomocą koparki starą oborę wykonaną z głazów, masy glinowej połączonej ze słomą, ze stalowymi prętami w środku (podwyższa cenę rozbiórki), drewnianą więźbą i eternitowym dachem.

Łączny koszt prac porządkowych – 6 250 zł

Budowa płyty fundamentowej

 •  Ławice ciesielskie 250 zł
 •  Wytyczenie budynku 850 zł
 •  Pospółka nieselekcjonowana i koparka 5 250 zł
 •  Płyta fundamentowa 27 650 zł

Łączny koszt płyty fundamentowej – 34 000 zł

Budowa domu

 •  Kierownik budowy 2 000 zł
 •  Projekt i wykonanie domu do stanu deweloperskiego 223 500 zł

Łączny koszt budowy domu szkieletowego – 225 500 zł

Na łączną kwotę możecie patrzeć, ale ja będę zerkać bezpiecznie rozchylając palce, żeby się nie przerażać. Uch, strach mnie bierze przed tą chwilą. Aczkolwiek nadal cena samego domu z ogromnymi tarasami oraz z fundamentami kosztuje mniej niż cena w której opchnęliśmy kawalerkę na Żeraniu.

SUMA WYDATKÓW – 369 000 zł

Kosztorys nie zawiera jeszcze wykończenia domu i prac dodatkowych (brakuje studni, szamba, ogrodzenia, fundamentów tarasu, wykończenia domu, ogrzewania, uporządkowania terenu), które oceniamy dodatkowo na ok. 60 000 zł.

You might be interested in …