Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co symbolizują psy? Dlaczego to właśnie te zwierzęta od lat są najwierniejszymi towarzyszami ludzi i od kiedy tak się dzieje? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Pies – najlepszy przyjaciel człowieka
Każdy z nas na pewno słyszał stwierdzenie, że psy są najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka. Trudno się z tym nie zgodzić. To niezwykle oddani kompani. Wystarczy, że pojawisz się w domu, a Twój czworonożny przyjaciel jest zachwycony samym faktem, że jesteś. Jeśli potrzebujesz czegoś, a on jest w stanie Ci pomóc – na pewno możesz liczyć na jego zaangażowanie.
Co ciekawe – w krajach azjatyckich obecność psów jest niezwykle częsta w religii, sztuce i szeroko pojętej kulturze. W niektórych rejonach można wręcz mówić o kulcie psa. W mitologii hinduistycznej psy także pojawiają się niezwykle często. A jak wygląda to w naszym obszarze kulturowym? I od kiedy właściwie psy są naszymi wiernymi kompanami?
Od kiedy psy towarzyszą ludziom?
Możesz wierzyć lub nie, ale psy towarzyszą ludziom już od kilkudziesięciu tysięcy lat! Tutaj naukowcy nie są zgodni – jedni uważają, że to 20 000, inni natomiast, że 40 000 lat. Bardzo możliwe, że wszystko zaczęło się od samoudomowienia wilków, które zaczęły przywiązywać się do ludzi. Najstarsze szczątki zwierzęcia towarzyszącego człowiekowi zostały odnalezione na Syberii i najprawdopodobniej mają 33 tysiące lat.
Znana antropolog, profesor Pat Shipman uważa, że to towarzystwo udomowionego wilka odegrało ogromną rolę w procesie ewolucyjnym człowieka. Usprawniło ono bowiem polowania na mamuta. W jaki sposób? Uważa ona, że wilki współpracowały z ludźmi i goniły mamuty przez wiele kilometrów, doprowadzając do ich wycieńczenia. Następnie osłabione zwierzę zabijał człowiek przy pomocy narzędzi. Ta kooperacja wilków i ludzi była korzystna dla obu stron – stosunkowo niewielkie wilki nie potrafiły same zabić ofiary tak dużej jak mamut.
Badania skamielin potwierdzają, że psy były pierwszym gatunkiem udomowionym przez człowieka. Ta długa wspólna historia pokazuje, że więzi łączące nasze dwa gatunki są niezwykle silne oraz wzmacniane od lat. Dziś wiele osób uznaje psy za członków rodziny i obchodzi ich urodziny, czy nawet kupuje prezenty na święta.
Dowiedz się więcej o symbolice psa
Już w mitologii greckiej spotykamy jednego z najsłynniejszych psów – Cebera. Strzegł on wejścia do krainy umarłych. Można śmiało stwierdzić, że był on symbolem wiernego kompana, który doskonale wywiązuje się z powierzonych mu zadań.
Psy od lat są symbolem lojalności, uczciwości i opiekuńczości, ale także siły i ochrony. Na przykład już w starożytnym Rzymie pełniły funkcję obronną i były nawet składane bóstwom w ofierze – miało to celu ochronę noworodków przed nieszczęściami.
W Biblii widać pewną zmianę – psy stały się symbolem podłego i nędznego żywota, a nawet grzechu. Są przedstawione przede wszystkim jako przybłędy pałętające się między ludźmi.
Jeśli chodzi o Celtów, to dla nich psy zawsze symbolizowały lojalność, honor oraz odwagę. W Chinach – jak i w wielu krajach Wschodu – pies symbolizuje przede wszystkim przyjaźń. Chyba dokładnie tak samo od wielu lat jest także w naszej kulturze.
Jak widać na podstawie powyższych przykładów – symbolika psa jest bardziej skomplikowana, niż pierwotnie mógłby się nam wydawać. Chyba jednak wszyscy zgodzimy się z tym, że obecnie psy symbolizują przede wszystkim wierność, przyjaźń i przywiązanie.