Przodkowie dzisiejszych psów, dziadkowie opowiadali o nich bajki i straszyli przed zapuszczaniem się głęboko do lasu. Historia ludzi i wilków, oraz ich zmieniającej się na przestrzeni czasu i kultury relacji, sięga wiele lat wstecz, czyniąc Wilka ikoną, i zwierzęciem znanym przez każdego.
Wilk jako zwierz
Okazuje się, że pochodzące pierwotnie z Eurazji i Ameryki Północnej zwierzęta przypominające zachowaniem i wyglądem wilki, spokrewnione są, w większym lub mniejszym stopniu ze znanym nam wszystkim szarym wilkiem. Jest on drapieżnikiem, słynącym z polowań w wielkich watahach, jednakże specjaliści zauważają, że częściej polują w parach, mając na uwadze dobrobyt swoich młodych.
Wilki polują na znacznie większe od siebie (choć nie tylko) kopytne zwierzęta, często raniąc je, a następnie wyczekując, aż osłabiony cel odłączy się od swojego stada. Grupa wilków będzie rywalizować o upolowane mięso z każdym, kto spróbuje skorzystać z okazji – wliczając w to nawet niedźwiedzie. Takie metody i charakter przysporzyły wilkom wiele niesławy, ostatecznie odbijając się głównie negatywnymi przedstawieniami w sztuce i kulturze.
Wilk w kulturze
Ze względu na swój temperament do wilków zaczęto przypisywać najgorsze cechy. Pokazywano je jako krwiożercze bestie zabijające nie by przeżyć a dla zabawy oraz podstępne i zawistne istoty, które powiązywano nawet z diabłem. W innych kulturach ich postać przypisywana była czarownicom, choć zdarzało się również, że stawały się symbolem nieustraszonych wojowników. Natomiast w znanych nam bajkach pamiętamy złego wilka jako kogoś fałszywego, o złych intencjach, kogoś przed kim powinniśmy się strzec w prawdziwym życiu.
Wilk na obrazach
Wilki i ich niekiedy przesadzona mordercza natura stały się nieodłączną częścią sztuki. Wilki na obrazach występują w sztuce nordyckiej, przedstawiając Fenrira, ogromnego wilka, który w dniu apokalipsy ma uwolnić się ze swoich łańcuchów. Średniowieczne malunki pokazują wilki jako obce ludziom groteskowe stwory, polujące na bydło i czyhające w lasach. Obecne są również w heraldyce, gdzie są symbolem nieustępliwości, odwagi i lojalności. Jednym z najpopularniejszych obrazów o motywie wilka jest Alegoria Roztropności, włoskiego malarza Tycjana, obraz, którego znaczenie wciąż jest kwestią sporu między historykami. Obawy zakorzenione w nas od dawna przelewane są w dalszym ciągu formie sztuki przez współczesnego ilustratora i malarza, Jakuba Różalskiego, w jego obrazach przedstawiających wilki w potwornej odsłonie.
Wilk w prezencie
Nie dosłownie rzecz jasna, a choćby na płótnie! Być może ta skromna dawka informacji obudziła w Was intrygę bądź sympatię wobec przodków naszych kochanych czworonogów. Bez względu na to czy docenicie je za sam dostojny wygląd drapieżnika, czy za oddanie wobec rodziny, warto podarować dzieła sztuki przedstawiające je komuś bliskiemu. Obraz z wilkiem może być doskonałą dekoracją ścian dla każdego, kto dostrzega i docenia swoją dziką naturę.