Blog

Obrazy z kotami – motyw kota na obrazach ściennych

Kot i czerwony księżyc
Kot — indywidualista, który lubi chodzić własnymi ścieżkami. Wbrew pozorom czworonożny mruczek nie jest tak nieuchwytny, jak mogłoby się wydawać. Przez wielki najwięksi artyści z całego świata uwieczniali koty na swoich obrazach. Co ciekawe, za każdym razem były one nośnikiem ukrytej, nieco tajemniczej treści. 

Édouard Manet — XIX wieczny wirtuoz pędzli i płótna — dwukrotnie sięgał po koci motyw i każdorazowo bardzo dobrze lokował w postaci zwierzęcia niedwuznaczny przekaz. Słynny obraz Olimpia nawiązuje do obrazu Tycjana, z tą różnicą, że u nóg nagiej kobiety Manet namalował czarnego, prężącego się kota, który swoją postawą zdradza widzowi, że owa dama z obrazu zajmuje się nierządem. Takich przykładów można mnożyć wiele, jedno jest pewne — obrazy z kotami nie straciły na popularności. To jedne z najchętniej wybieranych współcześnie motywów, które chętnie wieszamy na ścianach. 

Różnorodnie — obrazy z kotem

Koty to bardzo wdzięczny motyw dekoracyjny. Głębia spojrzenia, miękkość i gibkość ciała i całkowita niezależność doskonale wpisują się kanony sztuki rekomendowanej do aranżacji wnętrz. Renoir — najsłynniejszy koci wielbiciel i ich portrecista — perfekcyjnie potrafił uchwycić ulotność chwili przy jednoczesnym oddaniu dynamiki zwierzęcia — tak różnej i zależnej od chwili. Bez wątpienia kociaki to zwierzęta, które kojarzą się z miłymi chwilami, puszystością, miękkością i figlami rozbawiającymi widzów do łez. Dostojne, mruczące czworonogi to z kolei odniesienie do arystokracji, dumy i powagi. 

Kocia rozmaitość to także wiele tajemnic. Co prawda dzisiaj już mało kto wierzy w ich magiczną moc, ale nie zatarła się swego rodzaju czarodziejska aura tych zwierząt. Obrazy z kotami — w zależności od mimiki, tła, ustawienia ciała — niosą pewien przekaz. Mogą wzbudzać podziw, radość, rozbawienie, lub wprowadzić dozę tajemniczości, a nawet sensualności. Są to motywy doskonałe do oryginalnej aranżacji przestrzeni rekomendowane dla tych osób, które szukają nieartykułowanej, a jednocześnie wyrazistej dekoracji z konkretnym nasyceniem. Ponadto obraz z kotami jest uniwersalny, a więc spełni swoje dekoracyjne zadanie w pokoju dziecięcym, w sypialni, gabinecie, biurze oraz w salonie — słowem wszędzie tam, gdzie oczekiwany jest wyrazisty akcent podkreślający osobowość właściciela danego pomieszczenia. 

Nowoczesne obrazy z kotami na płótnie

Oczywiste jest, że dzieci kochają puszyste i zabawne kociaki. W związku z tym, obrazy z kotem na ścianę to doskonały pomysł na dopełnienie aranżacji pokoju dziecięcego, bawialni czy poczekalni dla małych pacjentów. Poza tą oczywistość wychodzi dorosła, zupełnie inna kocia natura, która doskonale wkracza w świat osób dojrzałych, śmiało kroczących do przodu. Kot jako zdobywca, dumny i dobrze potrafiący ocenić drogę prowadzącą do celu to motyw, po który chętnie sięgają dorośli. Wysokiej klasy, współczesne obrazy z kotami na płótnie dostępne są w pełnej palecie emocji i różnorodności przekazu. Miłośnicy klasyki mogą sięgnąć po słynne reprodukcji kocich obrazów, natomiast szukający nowoczesnych odsłon kociego charakteru zachwycą obrazy, na których koty są przedstawione w sposób naturalny lub awangardowy. 

Konkludując — aranżując przestrzeń, w której ma znaleźć się podkreślający jej charakter motyw, obrazy z kotem na ścianę są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Ponadczasowe i jednocześnie wyjątkowe pozwalają na dopasowanie obrazu do własnych upodobań. To także prawdziwy raj dla amatorów mruczków — tych małych i tych dużych. 

You might be interested in …