Pierwsze ślady uwiecznienia wspólnej relacji ludzi z psami można odnaleźć na rycinach skalnych odkrytych w Arabii Saudyjskiej, które datowane są na ok. 8,000 lat. Pradawne dzieło przedstawia łowcę oraz 13 psów. Co ciekawe kilka z nich wydaje się być spętane smyczą.
Jak widać partnerstwo człowieka i psa sięga bardzo dawnych czasów. Czworonogi towarzyszyły nam przy polowaniach, w zamian za pozostałości upolowanej zwierzyny. Takie tendencje psich przodków doprowadziły do pospolitego udomowienia tych zwierząt, i na dobre zakorzeniły ich obecność wśród ludzi.
Nic dziwnego więc że zaczęto zamieszczać je wśród ludzi na rozmaitych dziełach sztuki na przestrzeni lat. Psy zaczęły być doceniane takżę za swoją lojalność, ochronę jaką zapewniały właścicielowi, oraz zwyczajnie, za towarzystwo jakie oferowały. Wraz z ich rosnącą popularnością, pojawiać zaczęły się obrazy z psami w roli głównej.
Pierwsze obrazy psów
W starożytnym Rzymie i Grecji psy były cenione w polowaniach oraz w roli strażnika. Były one obecne w legendach i pełniły funkcje atrybutów Bogów. Już wtedy zaczął pojawiać się również trend piesków do towarzystwa, czworonogów miniaturowych ras, towarzyszących kobietom (Zazwyczaj, Maltańczyki). Powszechnie rozpoznawana Marmurowa Statua dwóch Psów przedstawia rodzaj psów używanych do gonitw przez Rzymian.
W dawnym Rzymie jak się okazuje, panował znany do dziś trend umieszczania przed swoją posesją obrazka z psem, z napisem Cave Canem (“Strzeż się Psa”).
Psy w Rodzinie
Wraz z nastaniem Średniowiecza, pozycja psów jako towarzyszy w łowach nie tylko została utrzymana, ale i znacznie spopularyzowana wśród bogatszej warstwy społeczeństwa. Średniowieczny traktat łowiecki, Livre de la Chasse (1406–1407) przedstawia ilustrację ludzi w akompaniamencie stadka psów. Rasy wyspecjalizowane w polowaniach były wysoko cenione i pożądane przez każdą szanującą się rodzinę.
Obrazy z psami nie przestawały cieszyć się popularnością wśród rodzin szlacheckich. Symbolizowały one lojalność małżeńską, oraz stróżowały przy potomkach władców. Często również zamieszczane były w portretach, na kolanach swoich właścicieli. Namalowany w 1637 roku przez Anthonego van Dycka obraz będący portretem dzieci Karola I przedstawia wielkiego psa, czuwającego nad dziećmi.
Psy na obrazach
Choć obrazy z psami były z nami już od dawna, rzadko kiedy zwierzęta te były tematem same w sobie. Psy w obrazach zaczęły wyrażać emocje, idee oraz opowiadać historie. Francisco Goya i Edwin Landseer w swoich dziełach (“Pies – 1819-1823” i “A jack in office – ok. 1830”) przywołują tematykę kolejno, samotności, oraz polityki. Gustave Courbet w swoim Autoportrecie z czarnym psem – 1842 wydaje się wręcz odnosić do podobieństwa swojego towarzysza do samego siebie.
Psy zaczęły być malowane jako drodzy kompanii, ujęta została ich pocieszna natura. W obrazie Jean Léon Gérôme’a, przedstawiającym filozofa Diogenesa zauważymy grupkę psów przyglądającą się skromnemu starcowi. Nowatorskie dzieło Paula Gauguina z 1888 roku, zatytułowane Martwa Natura i trzy szczenięta porównuje pocieszne szczeniątka z obrazem nieruchomych obiektów. Na popularnym obrazie Britona Riviere, Sympatia wierny pies pociesza zmartwioną dziewczynkę.
Najpopularniejszym obrazem z psami prawdopodobnie jednak jest dzieło Cassiusa Marcellusa Coolidge’a, a dokładniej seria obrazów, jaką stworzył na przestrzeni trzech lat, od roku 1903. A friend in need (nazwa nawiązuje do Buldoga Angielskiego podającego towarzyszowi potrzebną mu kartę) stanowi najbardziej rozpoznawalny obiekt z kolekcji, zawierającej humorystyczne przedstawienia psów, spędzających czas na grze w pokera. Obraz jak i pozostałe z kolekcji, wspominane były wiele razy w popularnych dziełach, oraz stały się reprezentacją prostego i popularnego wystroju domów i barów. Nowoczesne możliwości druku cyfrowego sprawiły, że obrazy z psami pojawiły się w wielu salonach, korytarzach i pokojach dziecięcych. Jeśli szukasz obrazu psa – możesz wybrać z szerokiej oferty dostępnych na rynku wzorów, lub zrobić fototobraz ze zdjęcia swojego ukochanego czworonoga. Relacja człowieka i psa jest wyjątkowa i dlatego też chcemy ją celebrować ją w wyjątkowy sposób, np.: wieszając na honorowym miejscu domu obrazy z psami.