Czym jest kleszcz i jakie zagrożenia stwarzają te małe pasożyty? Kleszcze to pasożyty wysysające krew, które przenoszą wiele chorób, w tym boreliozę, gorączkę plamistą, tularemię i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze to małe owady, które przyczepiają się do skóry zwierząt stałocieplnych. Będą się czołgać, aby znaleźć obszar z dużą ilością miękkiej tkanki lub włosów do ugryzienia. Po znalezieniu miejsca będą ssać krew, jednocześnie wstrzykując żywicielowi swoją ślinę zawierającą organizmy chorobotwórcze.
Jakie są 4 sposoby, aby kleszcze nie łapały się na skórze?
Istnieje kilka sposobów na zapobieganie przyłapaniu kleszczy na skórze. Ważne jest, aby mieć świadomość, jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się kleszczy. W ten sposób możesz upewnić się, że nie marnujesz czasu, próbując nieskutecznych metod.
- Zioła – kleszcze nie przepadają za zapachem niektórych ziół. Kleszcze nie lubią między innymi lawendy, szałwi, mięty pieprzowej, rozmarynu, mięty pieprzowej i melisy. Pewne właściwości odstraszające ma też geranium i eukaliptus
- Piwo – teoria mówiąca, że piwo jest skuteczne jako środek przeciwdziałający kleszczom opiera się na tym, że witaminy z grupy B zmieniają nasz pot, jego skład i co za tym idzie zapach, a to właśnie pijąc piwo, można dostarczyć do organizmu witaminy z grupy B. Jeśli piwo nie należy do twoich ulubionych napojów spróbuj jeść kaszę, fasolę, szpinak czy wątróbkę. Możesz także się suplementować witaminami z grupy B.
- Naturalne olejki eteryczne – może to być np.: olejek z drzewa herbacianego, cytrynowy, goździkowy, szałwiowy, tymiankowy, lub olejki ziołowe, z mięty pieprzowej czy trawy cytrynowej.
- Maści rozgrzewające – ten sposób powiązany jest z poprzednim, czyli olejkami eterycznymi, ponieważ to olejki, np.: eukaliptusowy czy rozmarynowy stanowią istotny składnik maści rozgrzewających
Jakie są objawy ukąszeń kleszczy
Pewnie każdy widział kleszcza nasyconego krwią po ukąszeniu. Wygląda trochę jak przyczepiona do skóry fasolka lub groszek. To kleszcz, który jest już wypełniony krwią. Zanim to nastąpi – kleszcze to mała czarna kropka, wielkości główki od szpilki. Pierwszym niepokojącym objawem, mogącym świadczyć o tym, że mieliśmy pecha i ukąszenie może skończyć się boreliozą, jest rumień, czyli zaczerwienienie, często o dziwnym kształcie przypominającym okrąg z pustym środkiem. To zaczerwienienie może też zmieniać swoje położenie, a wtedy jest to tak zwany rumień wędrujący. To nie znaczy, że musi wystąpić – nie u wszystkich chorych na boreliozę, czyli najczęściej przenoszoną przez kleszcze chorobę, dało się zaobserwować rumień. Bądź też czujny jeśli pojawiły się inne objawy takie jak bóle głowy, zmęczenie, czy zawroty głowy.