Blog

O dobrych spacerach z psem

Duży, otrzepujący się piec
Spacer to dla psa najważniejszy element dnia. Wzmacnia wieź i buduje relację z przewodnikiem. Jest też najbardziej istotną formą aktywności fizycznej. Dlatego prawidłowy spacer to nie tylko, kilka szybkich okrążeń wokół bloku, żeby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. To zdecydowanie coś więcej.

Jak się zachować podczas spaceru z psem?

Podczas spaceru z psem warto się na nim skupić. Schować rozpraszacze, nie używać telefonu. Starać się być tu i teraz w relacji przewodnik pies. Jednak nie ma czegoś takiego jak idealny spacer z psem, bo każdy pies jest inny, a spacery to sprawa indywidualnych upodobań i aktywności psiaka. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które mają zastosowanie w każdym przypadku.

Ile razy wyprowadzać psa?

W ciągu dnia jednego dnia dobrze jest wyprowadzać psa minimum 2-3 razy, z czego raz na długi spacerek. Podczas spaceru odwiedźmy miejsce, w którym spędzamy czas dbając o fizjologiczne potrzeby psa, a także pozwólmy na ulubione zabawy lub zajęcia zwierzęcia (obserwowanie, wąchanie, chwilowe zabawy z innym psem). Oczywiście w nagrodę za upragnione dobre zachowanie psa. Kolejne spacery z psem dobrze żeby trwały mniej więcej 30 minut. To długość przyjęta umownie i jest to raczej ogólny postulat niż standard. W gruncie rzeczy jest to zależne od rasy psa, indywidualnej wielkości i skłonności fizycznych, , wieku, zdrowia, kondycji i stopnia socjalizacji zwierzęcia.

Długi czy krótki spacer? Intensywny, czy spokojny?

Dla małych psów długi spacer może być bardziej wyczerpujący niż dla ich większych kolegów. Tak jak ludzie – psy o większej masie ciała są znacznie szybsze ale też wywierają nacisk na stawy, co może powodować zwyrodnienia stawów i różne choroby – w tym przypadku aktywność fizyczną psa należy wprowadzać stopniowo i kontrolować. Trzeba uważnie przyglądać się swojemu pupilowi, jego mowa ciała przekazuje nam wiele informacji, musimy się nauczyć, jak je interpretować. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pokaże Ci, jak bezpiecznie pracować nad wagą i kondycją Twojego psa. To oczywiście nie jest reguła. Małe pieski też mogą cieszyć się długimi maratonami, a mały terier może gonić piłkę przez cały dzień. Dlatego podczas wędrówek z psem najpierw weź pod uwagę jego zdolności i potrzeby, aby mógł czerpać korzyści ze zdrowych i odpowiednich dla niego spacerów.

You might be interested in …