Blog

Trzymiesięczna walka ze świądem

Drapiący się pies
Każdy opiekun psa zauważa, że ​​od czasu do czasu jego zwierzę się uporczywie drapie. Drapanie psa jest częstsze w okresie linienia, co w tym okresie jest całkowicie naturalne. Jeśli jednak pies drapie się zbyt często i intensywnie, oprócz tego liże swędzące miejsca na ciele, należy to szybko podejrzewać. Swędzenie znacznie obniża komfort życia i zdrowia psa. Czasami może być tak niewygodnie, że pies i jego opiekun mają uciążliwe problemy ze snem.

Świąd, czyli swędzenie u psa

Zwierzęta, które radzą sobie ze swędzeniem, szybko stają się napięte i drażliwe. Co ciekawe, psy mogą również wykazywać agresywne zachowanie, o które powinniśmy się martwić. Problemy skórne zaczynają się od swędzenia i mogą być wywoływane przez różne czynniki, od alergii i infekcji po pasożyty na skórze. Dermatologia weterynaryjna to dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się tym typem schorzenia. Nie unikaj konsultacji ze specjalistą, zwłaszcza gdy nasze zwierzę swędzi.

Co może niepokoić

Jeśli Twój zwierzak często drapie się, obgryza i oblizuje paznokcie, może to spowodować dodatkowe podrażnienie skóry. Tego znaku nie powinniśmy przegapić i jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy weterynarza. Skóra psa może mieć łysinę, łupież, egzema, plamy, a sierść ma tłusty zapach. I odwrotnie, ciągłe drapanie jest również związane z drapaniem, a drapanie może stworzyć siedlisko dla bakterii.

Świąd u psa – diagnozowanie

Należy zasięgnąć porady specjalisty, jeśli pies stale drapie i liże, a także zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu przyczyny swędzenia i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze i lecznicze. Diagnoza wymaga zwykle wykonania określonych badań podczas kilku wizyt u specjalisty. Nie jest łatwo zdiagnozować substancje i alergie, które prowadzą do drapania. Właściciele psów powinni dokładnie obserwować zwierzę, żeby móc udzielić lekarzowi przydatnych informacji o stanie psa.

Czym jest alergia u psa?

Alergie u zwierząt domowych objawiają się często objawem swędzenia skóry. Reakcja na alergen jest bardzo szybka i sprawia, że ​​Twój pies czuje się nieswojo. Najbardziej znane rodzaje alergii to alergie kontaktowe, pokarmowe i oddechowe. Pierwsza dotyczy skutków działania alergenu i jego ekspozycji, co prowadzi do uporczywego swędzenia. Alergie pokarmowe są związane z pokarmem spożywanym przez psa i powodują reakcję alergiczną. Jeśli chodzi o alergie układu oddechowego, są to alergeny przenoszone drogą powietrzną, takie jak pleśń, kurz i pyłki. Zwykle występuje sezonowo.

Przyczyny świądu

Swędzenie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których opiekunowie zabierają swoje zwierzęta do weterynarza. Swędzenie może być spowodowane wieloma czynnikami i stanami. Rozróżnij świąd pierwotny i wtórny. Przyczyny pierwotne obejmują pierwsze pojawienie się swędzenia, a następnie pojawienie się zmian na skórze. W przypadku przyczyn wtórnych najpierw pojawiają się zmiany skórne, a następnie swędzenie.

Leczenie zapalenia skóry u zwierząt

Pies może szybko wyzdrowieć z infekcji bakteryjnej i grzybiczej lub ataku pasożytniczego. Czas trwania leczenia i podjęte środki zależą od ciężkości choroby, dlatego ważna jest szybka reakcja i konsultacja z dermatologiem. Leczenie alergii jest nieco inne. Opiera się na używaniu lekarstw, które tłumią reakcje alergiczne, a także zwalczają objawy alergii. Jedno jest pewne, profesjonalista weterynarz wybierze najbardziej korzystny dla pupila rodzaj zabiegu. Szybka reakcja na swędzącą wysypkę może skutecznie wyeliminować problem i przynieść ulgę Twojemu pupilowi.

3 miesięczna walka ze świądem

U nas walka ze świądem trwała 3 miesiące, tylko dzięki profesjonalnej pomocy weterynaryjnej udało nam się zakończyć ten trudny i niewygodny okres dla naszej suczki Balbiny. Drapała się niemal cały czas w dzień i w nocy, a im bardziej się drapała, tym większy miała świąd. Na szczęście to już przeszłość.

You might be interested in …